Zdrowe odżywianie w podróży i w ogrodzie

24.07.2023

Już w sobotę specjalny odcinek podcastu „Po pierwsze Pacjent”, w którym Monika Rachtan w kuchennej scenerii rozmawia ze specjalistą gastroenterologii, doktorem Rolandem Kadaj-Lipką.

Porozmawiamy o zdrowym grillowaniu i chorobach układu pokarmowego, ale również o wakacjach i sprawach związanymi z wyjazdami, jak planowania podróży, gdy cierpimy na chorobę przewlekłą.

Doktor Kadaj-Lipka to gastroenterolog (potocznie gastrologia). Gość opowiada o różnicach pomiędzy zgłaszaniem się do chirurga a do gastroenterologa. Nie brakuje tematów związanych z gotowaniem. Doktor Kadaj-Lipka wyjaśnia, jak sposób grillowania może wpłynąć na nasz układ pokarmowy. Dowiemy się jak zdrowo grillować i czy przypalona kiełbaska z rusztu jest na pewno zdrowa.

W programie poruszamy także problemy z trzustką. Doktor Kadaj-Lipka omawia popularne mity dotyczące chorób z nią związanych i podkreśla znaczenie odpowiedniej diety zapobieganiu i leczeniu. Przy okazji wyjaśnia, czym tak naprawdę jest dieta lekkostrawna i jak powinniśmy ją stosować w przypadku problemów zdrowotnych.

Wakacje to czas podróży, więc pytamy naszego gościa o podróżowanie z chorobą przewlekłą. Jak przygotować się do takiej podróży, co ze sobą zabrać oraz na co musimy uważać? Gość dzieli się radami, mówi o znaczeniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a także o tym, jak zapanować nad chorobami przewlekłymi podczas podróży.

W kontekście chorób układu pokarmowego rozmowa skupia się na popularnych objawach takich jak wzdęcia, bóle brzucha, zgaga i zaburzenia wypróżniania. Padają także bardziej złożone terminy, jak mikroflora jelitowa, gluten, celiakia, diety eliminacyjne, zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) oraz badania na czczo. Pod koniec spotkania dr Roland Kadaj-Lipka mówi o humanizacji medycyny i znaczeniu relacji lekarz-pacjent.

Zapraszamy do odsłuchania najnowszego odcinka „Po pierwsze Pacjent” już w sobotę 1 lipca.

Poprzednie odcinki

28.06.2023
01:00:42

Na wizytę do apteki. Kiedy uniknąć lekarza? Odcinek 5

W najnowszym odcinku podcastu "Po pierwsze Pacjent”, Monika Rachtan rozmawia z Martyną Pasik, farmaceutką nagrodzona tytułem Anioły Farmacji.

28.06.2023

Nowe moce farmaceutów

Do apteki zamiast do lekarza rodzinnego? Teraz to możliwe, bo farmaceuci zyskali nowe uprawnienia i chętnie z nich korzystają.

28.06.2023
00:54:39

#4 Idealna wizyta u lekarza rodzinnego. Odcinek 4

W najnowszym odcinku podcastu "Po pierwsze Pacjent” prowadzonego przez Monikę Rachtan, gościem jest prof. Agnieszka Mastalerz-Migas.

28.06.2023

Moc koordynacji w medycynie rodzinnej

Najnowszy odcinek podcastu "Po pierwsze Pacjent” zapowiada się niezwykle interesująco. Gościem prowadzącej Moniki Rachtan jest prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, wybitna specjalistka w dziedzinie medycyny rodzinnej, konsultantka krajowa oraz prezeska Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

28.06.2023
01:03:41

Facet u urologa: między skalpelem a wstydem. Odcinek 3

Już jest dostępny najnowszy odcinek podcastu "Po pierwsze Pacjent”, w którym prowadząca Monika Rachtan rozmawia z profesorem Jakubem Dobruchem, urologiem.

28.06.2023

Od tabu do urologa

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego przeciętny facet idzie do urologa zazwyczaj z żoną lub córką? Czy to kwestia towarzystwa, czy może potrzebują tłumacza w niełatwym świecie męskiego zdrowia? Tego i wielu innych tematów dotyczących zdrowia mężczyzn poruszymy w najnowszym odcinku "Po pierwsze Pacjent”, z udziałem urologa prof. Jakuba Dobrucha.

00:00:00