Od tabu do urologa

28.06.2023

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego przeciętny facet idzie do urologa zazwyczaj z żoną lub córką? Czy to kwestia towarzystwa, czy może potrzebują tłumacza w niełatwym świecie męskiego zdrowia? Tego i wielu innych tematów dotyczących zdrowia mężczyzn poruszymy w najnowszym odcinku „Po pierwsze Pacjent”, z udziałem urologa prof. Jakuba Dobrucha. Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach zdrowotnych, które dotykają mężczyzn – raku prostaty, raku nerki, a także raku pęcherza moczowego.

Żarty na bok, bo po 40-tce wiele rzeczy się zmienia. Waga zaczyna rosnąć, siły ubywa, a czwórka z przodu daje o sobie znać. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ale sygnał, że warto odwiedzić… urologa. Rak prostaty to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn w Polsce, a utrata męskości to nie tylko problem fizyczny, ale także emocjonalny.

Zapytamy naszego eksperta, kiedy rak nerki powinien leczyć urolog, a kiedy nefrolog. Który z nich jest od tabletek, a który od skalpela? Jak skutecznie monitorować swoje zdrowie i jak nie wstydzić się mówić o swoich problemach, nawet gdy wydają się one trudne do omówienia.

„Po pierwsze Pacjent” to podcast, który stawia na szczerość i otwartość w rozmowie o zdrowiu, dlatego już teraz zapraszamy do odsłuchania najnowszego odcinka w środę 14 czerwca. Spotkajmy się w gabinetach lekarskich – na słuchawkach!

Słuchaj w ulubionej aplikacji

Poprzednie odcinki

28.06.2023
01:07:16

Zrozumienie cyklu menstruacyjnego to nie tylko problem dziewcząt. Odcinek 2

Drugi odcinek podcastu "Po pierwsze Pacjent” jest już dostępny do odsłuchu.

28.06.2023

Edukacja i empatia: klucz do zdrowia kobiet – rozmowa z dr. Kamilem Cichym

Już w środę 7 czerwca br. opublikujemy drugi odcinek podcastu "Po pierwsze Pacjent”, prowadzonego przez Monikę Rachtan. Gościem będzie dr Kamil Cichy, ginekolog i położnik ze Słupska. Dr Cichy to nie tylko doświadczony lekarz, ale także aktywny edukator społeczeństwa.

27.06.2023
01:06:17

Jak Piotr pokonał wyzwania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Odcinek 1

Piotr cierpi na poważną chorobę oczu, stożek rogówki. U części chorych postępuje ona powoli, ale Piotr miał tego pecha, że już jako dziewiętnastolatek przestawał widzieć...

00:00:00