Ile zawałów można przeżyć?

24.07.2023

W nadchodzącym odcinku podcastu „Po pierwsze Pacjent”, prowadząca Monika Rachtan rozmawia z prof. Michałem Zembalą, wybitnym kardiochirurgiem o roli skalpela w ratowaniu życia, wyboru odpowiedniego specjalisty w sytuacji problemów z sercem oraz roli lekarzy rodzinnych i dietetyków w zdrowiu pacjenta.

Czy skalpel to ostatnia deska ratunku? Do kogo pacjent powinien się zwrócić z problemami związanymi z nadciśnieniem? Czy jest to zadanie dla lekarza rodzinnego czy kardiologa? Gość odcinka mówi o zdegradowanej roli lekarzy rodzinnych w naszym systemie opieki zdrowotnej oraz o tym, dlaczego pacjenci często wybierają prywatne wizyty w poszukiwaniu lepszej opieki.

Wielu Polaków uważa, że prywatna wizyta u specjalisty wiąże się z lepszą jakością opieki zdrowotnej. Pacjenci często wybierają te wizyty, aby uzyskać drugą opinię lub liczą na poświęcenie przez lekarza dłuższego czasu na konsultację.

Profesor Zembala wyraża swoje wątpliwości co do zalecania diety śródziemnomorskiej pacjentom w Polsce i podkreśla wagę korzystania z usług dietetyków klinicznych, którzy przez lata byli niedoceniani.

Rozmowa następnie przechodzi na temat pacjenta po zawale – czy może on wypić piwo? I jeśli tak, to kiedy i jakie? Gość krótko omawia zasady stosowania leków i znaczenie prawidłowej obserwacji siebie jako pacjenta.

Nie zabraknie tematu rozwijającej się technologii, jak zegarek z EKG. zastanowimy się również ile zawałów może przeżyć człowiek. Profesor Zembala podkreśla, że profilaktyka w kardiologii jest niezwykle ważna, podobnie jak osobisty kontakt z własnym lekarzem rodzinnym.

Ten odcinek to skarbnica wiedzy dla każdego, kto jest zainteresowany zdrowiem serca – zarówno dla pacjentów, jak i dla osób zainteresowanych szeroko pojętym zdrowiem.

Odcinek będzie dostępny w środę, 5 lipca. Nie przegap!

Poprzednie odcinki

24.07.2023
01:03:57

„Grillowanie jest bardzo zdrowe, ale pod pewnymi warunkami”. Odcinek specjalny 1

Specjalny odcinek podcastu „Po pierwsze Pacjent” jest już dostępny! W kuchennej scenerii Monika Rachtan rozmawia ze specjalistą gastroenterologii, doktorem Rolandem Kadaj-Lipką.

24.07.2023

Zdrowe odżywianie w podróży i w ogrodzie

Już w sobotę specjalny odcinek podcastu "Po pierwsze Pacjent”, w którym Monika Rachtan w kuchennej scenerii rozmawia ze specjalistą gastroenterologii, doktorem Rolandem Kadaj-Lipką.

28.06.2023
01:00:42

Na wizytę do apteki. Kiedy uniknąć lekarza? Odcinek 5

W najnowszym odcinku podcastu "Po pierwsze Pacjent”, Monika Rachtan rozmawia z Martyną Pasik, farmaceutką nagrodzona tytułem Anioły Farmacji.

28.06.2023

Nowe moce farmaceutów

Do apteki zamiast do lekarza rodzinnego? Teraz to możliwe, bo farmaceuci zyskali nowe uprawnienia i chętnie z nich korzystają.

28.06.2023
00:54:39

#4 Idealna wizyta u lekarza rodzinnego. Odcinek 4

W najnowszym odcinku podcastu "Po pierwsze Pacjent” prowadzonego przez Monikę Rachtan, gościem jest prof. Agnieszka Mastalerz-Migas.

28.06.2023

Moc koordynacji w medycynie rodzinnej

Najnowszy odcinek podcastu "Po pierwsze Pacjent” zapowiada się niezwykle interesująco. Gościem prowadzącej Moniki Rachtan jest prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, wybitna specjalistka w dziedzinie medycyny rodzinnej, konsultantka krajowa oraz prezeska Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

00:00:00