Ile się czeka na sanatorium? Niespodzianka! Kilka miesięcy. Odcinek 26

22.11.2023
00:41:45

Pięćdziesiątka na karku, a może by tak pojechać do sanatorium? Nadciśnienie tętnicze, pierwsze problemy z sercem, bóle kręgosłupa to dolegliwości, które towarzyszą większości osób w średnim wieku, a są to jednocześnie wskazania do leczenia sanatoryjnego. Tylko po co tak właściwie jedzie się do sanatorium? Czy 3 tygodnie spędzone w urokliwej miejscowości w górach mogą realnie wpłynąć na moje zdrowie, czy mogą wydłużyć moje życie?

Nowoczesne oblicze uzdrowiska Ustroń

Okazuje się, że opieka sanatoryjna realizowana dziś w wyspecjalizowanych ośrodkach, zatrudniających profesjonalną kadrę medyków, znacznie różni się od tej, jaką kiedyś oferowano pacjentom. Dziś pobyt w sanatorium to już nie tylko przypadkowe masaże, wieczorki zapoznawcze i sceny jak w sanatorium miłości. Dziś opieka uzdrowiskowa to kompleksowo realizowany plan, ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta. Czy jest tak w każdym uzdrowisku? Trudno jest nam na to pytanie odpowiedzieć, ale jesteśmy pewni, że jest tak w Ustroniu, dlatego o nowoczesnym podejściu do opieki sanatoryjnej, w kolejnym odcinku programu “Po pierwsze Pacjent” Monika Rachtan rozmawia z lek. med. Adamem Rybickim, dyrektorem Ośrodka Uzdrowiskowo – Rehabilitacyjnego w Ustroniu Grupy American Heart of Poland.

Opieka uzdrowiskowa w miejscowości Ustroń, położonej na Śląsku, w Beskidzie Cieszyńskim,  realizowana jest w kilku grupach schorzeń. Są to przede wszystkim choroby serca i choroby neurologiczne, ale rehabilitowane są w tym miejscu także kobiety po mastektomii, które przeszły chirurgiczne leczenie raka piersi.

Sanatorium po zawale

Choroby sercowo – naczyniowe są w naszym kraju na pierwszym miejscu listy schorzeń odpowiadających za zgony Polaków. Badania pokazują, że osoby, które doświadczają incydentów w postaci udarów mózgu, czy zawałów serca w przeciągu roku od ich wystąpienia mierzą się z nimi i ich konsekwencjami po raz drugi. Jednym z filarów profilaktyki w ich przypadku jest właściwa rehabilitacja. Dlatego właśnie sanatorium po zawale, czy sanatorium po udarze ma tak ogromną wartość. To miejsce, w którym pacjent otrzymuje fachową pomoc i wsparcie, nabywa umiejętności związanych z dobrymi nawykami: odżywianiem, ruchem, a dodatkowo z zaleceniami, które musi realizować samodzielnie w domu. Śląsk to region Polski, który szczególnie znany jest z leczenia chorób serca i to właśnie do Ustronia, jak podkreśla Adam Rybicki, trafia wielu pacjentów leczonych na Śląsku z powodu bardzo ciężkich chorób serca. Leczenie uzdrowiskowe jest naturalnym, kolejnym etapem ścieżki terapeutycznej chorego.

Sanatorium po udarze

Do sanatorium najczęściej kieruje pacjenta lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, tzw. lekarz rodzinny, może on w dokumencie przesłanym do Narodowego Funduszu Zdrowia wskazać, jakie miejsce preferuje dla swojego chorego, podać region. Nie może jednak zagwarantować pacjentowi, że pojedzie w konkretne miejsce. Jeśli jednak pacjent będzie miał tyle szczęścia, że trafi do Ustronia, to jego pobyt w uzdrowisku rozpocznie się od rozmowy kwalifikacyjnej, na której powstanie indywidualny plan opieki nad chorym. Adam Rybicki wyjaśnia, że najważniejszym elementem takiego planu jest ustalenie celu, do którego dąży pacjent i cały zespół sprawujący nad nim opiekę. “To możliwe, aby pacjent, który przyjechał do nas po przebytym udarze zaczął samodzielnie, ponownie chodzić. Jeśli na początku naszej wspólnej drogi ocenimy pacjenta, zmierzymy jego możliwości, zaangażowanie i zdecydujemy, że naszym wspólnym celem jest to, aby pacjent czy to samodzielnie, czy przy pomocy określonych pomocy rehabilitacyjnych, był w stanie stawiać swoje pierwsze kroki, to będziemy ten plan realizować. W standardowych procedurach pacjenci przyjeżdżają do sanatorium na 3 tygodnie, ale kiedy kierowani są do nas po zawale serca, czy po udarze mózgu to mogą przebywać w sanatorium do 16 tygodni w ramach NFZ.” – wyjaśnia dyrektor ośrodka w Ustroniu.

Czy sanatorium na NFZ jest tak samo dobre, jak to, za które możemy zapłacić sami?

Wiele osób myśląc o wyjeździe rehabilitacyjnym zastanawia się czy sanatorium na NFZ jest tak samo dobre jak to, za które możemy samodzielnie zapłacić. W Ustroniu opieka rehabilitacyjna realizowana jest w dwojaki sposób. Można tu przyjechać na NFZ, jeśli fundusz zdecyduje, że ta placówka jest odpowiednia dla naszych schorzeń.

W przypadku takich pobytów pacjentem opiekuje się kadra doświadczonych specjalistów. “Pracują z nami lekarze, ale także fizjoterapeuci i psychologowie. Zachęcamy naszych pacjentów nie tylko do aktywności fizycznej, spacerów, wysiłku na nowoczesnej siłowni, czy podczas kąpieli w basenie solankowym, ale także dbamy o edukację realizując wykłady w ramach Akademii Zdrowia. Tak jak już wspominałem nowoczesne oblicze opieki sanatoryjnej wygląda zupełnie inaczej niż kilka, kilkanaście lat temu i co najważniejsze, na pytanie: ile się czeka na sanatorium? Wreszcie odpowiadamy kilka miesięcy, a nie jak to było do niedawna trzy lata.

Ile kosztuje sanatorium?

Oczywiście można wybrać się do ośrodka w Ustroniu na własny koszt. Adam Rybicki mówi, że Polacy coraz chętniej wybierają drugą możliwość finansowania takich pobytów. “Osoby w starszym wieku, które korzystają z naszych usług to już trochę moje pokolenie piędziesięciokilku latków. Pamiętajmy, że takie osoby są coraz bardziej świadome takich możliwości, sprawniej poruszają się w internecie i potrafią zarezerwować pobyt samodzielnie, ale też zamożniejsze” – dodaje. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie “ile kosztuje sanatorium?”. Pobyt realizowany komercyjnie nie musi trwać aż trzy tygodnie. Realizowane są różne pakiety, które pozwalają dopasować pobyt do swoich możliwości finansowych i potrzeb. W kolejnych latach Uzdrowisko w Ustroniu zostanie rozbudowane, pojawią się nowe “piramidy”, które dziś są wizytówką tego miejsca. Te, które możemy podziwiać obecnie zostaną odnowione. Zapraszamy do odwiedzenia Ustronia, to wspaniałe miejsce na odpoczynek i powrót do zdrowia, zarówno latem, jak i zimą.

Transkrypcja

Monika Rachtan
Zapraszam Cię do wysłuchania podcastu "Po pierwsze Pacjent". Cześć, jestem Monika Rachtan. Witam Was bardzo serdecznie w kolejnym odcinku specjalnym programu "Po pierwsze Pacjent". Dziś zabieram Was do pięknego Ustronia, gdzie będę rozmawiać z panem doktorem Adamem Rybnickim. Dzień dobry, panie doktorze. Pan jest szefem tego całego uzdrowiska, więc myślę, że jest idealnym gościem, który może nam więcej opowiedzieć o tym niezwykłym miejscu. Właśnie, panie doktorze, przeczytałam, że w Ustroniu już w XIX wieku leczono pacjentów. Czy to prawda?

Adam Rybicki
Tak, są zapiski, które mówią, że już w dziewiętnastym wieku turyści przyjeżdżali tutaj na kurację serwatki w schorzeniach przewodu pokarmowego. Ale rzeczywisty rozwój Ustronia jako uzdrowiska związany jest z budową kuźni po odkryciu rud żelaza. Hutnicy, kąpiąc się w wodzie zalewającej żużel, zauważyli, że pomaga to na stawy. Właściwe uzdrowisko, w formie, w jakiej znamy je dzisiaj, powstało w 1967 roku, w tym samym czasie, kiedy się urodziłem.

Monika Rachtan
Czyli jesteście równolatkami, prawda?

Adam Rybicki
Tak, jesteśmy równolatkami. Uzdrowisko Ustroń jest więc stosunkowo młode, ale już dojrzałe. Od tamtego momentu mamy ten piękny obiekt. Nasz flagowy budynek równicy to perełka architektury, zaprojektowany przez biuro architektoniczne. Dzielnica Zawodzie, w której się znajduje, do dziś budzi zachwyt architektoniczny.

Monika Rachtan
Panie doktorze, zaraz zapytam dokładniej o ten niesamowity widok w Ustroniu. Ale teraz mamy odcinek specjalny, o czym jeszcze nie wspomniałam. Będziemy dziś jeździć na rowerach i rozmawiać, więc zakładam kask i również poproszę pana doktora o założenie kasku.

Adam Rybicki
Ruszamy.

Monika Rachtan
Zapraszamy Was. Przyjmujemy pozycję i jedziemy w dół do Ustronia. Tak, panie doktorze?

Adam Rybicki
Tak jest.

Monika Rachtan
Drodzy Państwo, w naszym programie dużo mówimy o zdrowiu i ważności ruchu, więc dziś chcemy pokazać, że nie tylko mówimy, ale też to robimy. Wsiedliśmy na rowery, aby pokazać Wam to piękne miejsce i porozmawiać o zdrowiu. Panie doktorze, ja to robię po raz pierwszy w życiu, a pan?

Adam Rybicki
Na rowerze już kilka razy jeździłem, ale nagrywać się podczas jazdy to dla mnie nowe wyzwanie.

Monika Rachtan
Prosimy o wyrozumiałość. Mam nadzieję, że bezpiecznie pokonamy tę trasę. Panie doktorze, jesteśmy w Ustroniu, w mieście uzdrowiskowym. Wiem, że pacjenci wracają stąd zadowoleni i zdrowsi.

Adam Rybicki
To bardzo miłe, jeśli tak mówią. Pacjent jest dla nas najważniejszy. W naszym programie kompleksowo leczymy różne schorzenia, m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, nerwowego, nowotworowe, a także układu oddechowego. Skupiamy się głównie na osobach dorosłych.

Monika Rachtan
Ale oprócz kompleksowej opieki, Ustroń to także piękne miejsce. Te piramidy, skąd ta koncepcja?

Adam Rybicki
Piramidy powstały w latach 70-tych według projektu Franca Buska i jego pracowni architektonicznej. Projekt ten obejmował zabudowę dzielnicy Zawodzie. Te unikatowe obiekty zostały wpisane na listę zabytków. Dzięki American Heart of Poland, która teraz zarządza uzdrowiskiem, planujemy rozbudowę i dokończenie pierwotnej koncepcji architektonicznej.

Monika Rachtan
To fantastyczne! A oprócz architektury, możecie opowiedzieć o dwóch perełkach, którymi leczycie pacjentów?

Adam Rybicki
Oczywiście. Mamy tu solankę, wydobywaną z głębokości 1600 metrów. To naturalny surowiec, który wykorzystujemy w naszym lecznictwie uzdrowiskowym.,
Monika Rachtan
W jaki sposób solanka jest wydobywana?

Adam Rybicki
Solanka jest wydobywana poprzez odwiert wykonany wiele lat temu, na głębokości 1600 metrów. Zatapiana w rurze pompa pompuje wodę o 14% zasoleniu i temperaturze około 55 stopni na dnie, a przy wydobyciu około 21-22 stopnie. Wykorzystujemy ją w leczeniu schorzeń głównie układu kostno-stawowego, skórnego, oddechowego i sercowo-naczyniowego, np. do obniżania ciśnienia. To bogata w pierwiastki solanka, m.in. jod, brom, żelazo, stosowana jest w kąpielach i basenach. W basenach pacjenci ćwiczą i regenerują się, dodatkowo mając aerozoloterapię z delikatnej mgiełki solanki. Jest to nasze ustrońskie złoto.

Monika Rachtan
A drugie złoto?

Adam Rybicki
Drugim złotem jest torf, wydobywany w pobliżu Ustronia, który przywozimy tutaj. Stosujemy go w postaci okładów, fasonów borowinowych i całkowitych kąpieli. Torf charakteryzuje się dużą pojemnością cieplną i długo utrzymuje wysoką temperaturę, łagodząc dolegliwości bólowe, zmniejszając napięcie mięśni i zwiększając ukrwienie skóry. Jest to surowiec wspomagający leczenie farmakologiczne, szczególnie w zespołach bólowych.

Monika Rachtan
Pan doktor wspomniał o działaniu solanki w chorobach układu oddechowego. Z własnego doświadczenia, po przejściu COVID-19, rehabilitowałam swój układ oddechowy w Ustroniu i codzienne inhalacje w tężni w Parku Ustrońskim bardzo mi pomogły. Po dziesięciu dniach wróciłam stąd bardzo zregenerowana.

Adam Rybicki
Rzeczywiście mamy tężnię w naszym parku, w pobliżu amfiteatru. Zapraszamy do korzystania z niej.

Monika Rachtan
Panie Adamie, często mówi się, że do sanatorium przyjeżdża się poznać swoją drugą połówkę w średnim wieku lub na emeryturze. W Ustroniu przyjeżdża się jednak przede wszystkim po zdrowie, chociaż pewnie jakieś przyjaźnie też tutaj powstają.

Adam Rybicki
Rzeczywiście, te opowieści to raczej mity. Ustroń to nowoczesne uzdrowisko, gdzie skupiamy się na zdrowiu pacjentów. Oczywiście, przyjaźnie powstają, ale priorytetem jest leczenie.

Monika Rachtan
Na czym polega to nowoczesne leczenie?

Adam Rybicki
Jesteśmy zwolennikami połączenia leczenia uzdrowiskowego z rehabilitacją. Dzięki współpracy z American Heart of Poland, mamy możliwości diagnostyczne i lecznicze na najwyższym poziomie, szczególnie w zakresie kardiologii. Dysponujemy całą bazą diagnostyczną, laboratorium czynnym całą dobę, a także pracownią dynamiczną, gdzie leczy się ostre zawały. Dzięki bliskości Kliniki Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, pacjenci szybko trafiają do nas na rehabilitację po zabiegach chirurgicznych.

Monika Rachtan
Czy w Ustroniu leczy się tylko pacjentów samodzielnych, czy również tych w trudnym stanie?

Adam Rybicki
Leczymy różnych pacjentów. Niektórzy są samodzielni i przyjeżdżają na standardowe 3-tygodniowe turnusy, inni wymagają dłuższej rehabilitacji, nawet do 16 tygodni, zależnie od wskazań i zgody NFZ. Zapewniamy opiekę na każdym etapie, od ostrej fazy po długotrwałą rehabilitację.


Monika Rachtan
Panie Adamie, czy Ustroń to miejsce tylko dla ludzi schorowanych, czy może też być dobrym miejscem na odpoczynek i relaks? Czy można tu przyjechać komercyjnie, bez skierowania z Narodowego Funduszu Zdrowia?

Adam Rybicki
Oczywiście, można tu przyjechać zarówno komercyjnie, jak i w celach regeneracyjnych. Nie muszą to być wyłącznie pobyty lecznicze. Oferujemy zabiegi dla pacjentów z różnymi schorzeniami. Pacjent może przyjechać zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie.

Monika Rachtan
Jak Pan sądzi, czy Polacy lubią chodzić do lekarza i leczyć się?

Adam Rybicki
To zależy. Nie chciałbym generalizować, ponieważ każdy jest inny. Na bazie doświadczeń z pracy w Ustroniu mogę powiedzieć, że są pacjenci, którzy bardzo dbają o swoje zdrowie. Są wyczuleni na sygnały z organizmu i świadomi swojej choroby. Często domagają się uwagi i informacji na temat swojego stanu zdrowia. Szczególnie świadome są pacjentki po leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych piersi, które przyjeżdżają tu na rehabilitację.

Monika Rachtan
Czyli rehabilitacja po leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych piersi jest bardzo ważna. Czy dobrze rozumiem?

Adam Rybicki
Tak, to prawda. Przyjeżdżają tutaj na rehabilitację i są to bardzo świadome, wyedukowane pacjentki, które dobrze komunikują się w grupach Amazonek. Rehabilitacja w Ustroniu ma wieloletnią tradycję i jest realizowana zarówno w ramach NFZ, jak i prewencji rentowej dla ZUS.

Monika Rachtan
Zapytałam o to, czy Polacy lubią się leczyć i chodzić do lekarza, ponieważ uważam, że opieka uzdrowiskowa to świetna forma terapii. Często starsze osoby rezygnują z tego, siadając przed telewizorem. W innych krajach emerytura to nowy początek, aktywność, a w Polsce niestety często jest inaczej.

Adam Rybicki
To kolejny mit. Moja obserwacja jest taka, że seniorzy są coraz bardziej aktywni i zamożni. Dzisiaj seniorami są osoby, które doświadczyły sukcesów gospodarczych po wstąpieniu Polski do Unii. To już nie są typowi emeryci, żyjący tylko z jednej emerytury. Wspomagamy finansowo naszych rodziców, aby mogli korzystać z miejsc takich jak Ustroń. W okresach świątecznych widzimy, że wielu seniorów przyjeżdża do sanatorium, aby nie być samym i spędzić czas w gronie ludzi w podobnym wieku.

Monika Rachtan
Panie Adamie, wracając do pacjentów kardiologicznych i neurologicznych w Ustroniu, kiedy kończy się ich rehabilitacja i jak jest ona kontynuowana w domu?

Adam Rybicki
Rehabilitacja nie kończy się przy wyjeździe z uzdrowiska, ale powinna trwać do końca życia. Ważne jest, aby kontynuować w domu to, czego nauczyliśmy się tutaj. Regularne konsultacje z lekarzem i fizjoterapeutą są ważne, a także powroty do uzdrowiska. Rehabilitacja w domu to sprawdzian dla naszej motywacji i determinacji, aby zmienić tryb życia i nawyki.

Monika Rachtan
Jaką rolę w tym procesie zdrowienia pełni fizjoterapeuta w Ustroniu?

Adam Rybicki
Fizjoterapeuci pomagają pacjentom osiągnąć cel rehabilitacji. Ważna jest praca grupowa z lekarzami, pielęgniarkami, psychologami i dietetykami. Cel rehabilitacji ustalany jest na początku i fizjoterapeuci mają najdłuższy kontakt z pacjentami, pomagając im osiągnąć ten cel. To może być różne dla każdego pacjenta, szczególnie trudne, ale satysfakcjonujące dla pacjentów neurologicznych po udarze mózgu.
Monika Rachtan
Czego pacjent po udarze może się spodziewać po przyjeździe do waszego uzdrowiska? Czy możliwe jest, że pacjent, który przestał chodzić po udarze, po rehabilitacji w waszym ośrodku będzie stawiał pierwsze kroki?

Adam Rybicki
Oczywiście, to jest możliwe. Wszystko zależy od tego, jaki cel postawimy i w jakim czasie pacjent ma go osiągnąć. Rehabilitacja neurologiczna po udarze może trwać nawet do 16 tygodni. Cele rehabilitacji zmieniają się w miarę postępów. Na początku skupiamy się na podstawowych czynnościach, jak siadanie w łóżku, połykanie, mówienie. Później, jeśli postępy są dobre, cel może się zmieniać, np. na samodzielne chodzenie lub adaptację do życia na wózku. Takie uruchamianie pacjenta to jeden z najbardziej satysfakcjonujących momentów w pracy.

Monika Rachtan
Czy pacjenci opierają się pomocy psychologicznej? Czy są tacy, którzy na początku nie chcą korzystać z tej formy wsparcia?

Adam Rybicki
Na początku wielu pacjentów jest sceptycznych, ale po kilku sesjach zwykle zmieniają zdanie. Obserwuję, że opór przed korzystaniem z usług psychologa maleje. Społeczeństwo staje się bardziej świadome i korzystanie z pomocy psychologicznej jest coraz bardziej akceptowane i traktowane jako normalny element leczenia.

Monika Rachtan
Czy czerpie Pan satysfakcję z pracy jako lekarz?

Adam Rybicki
Bez satysfakcji z pomagania ludziom nie dałoby się funkcjonować w tym zawodzie. Jest duża satysfakcja, gdy widzi się efekty swojej pracy. Oczywiście są trudne chwile, ale ważne jest, aby traktować pacjenta z należytym szacunkiem i empatią. Wzajemny szacunek i zaufanie są kluczowe dla skuteczności terapii.

Monika Rachtan
Kto może skorzystać z sanatorium? Czy tylko osoby zlecone przez lekarza POZ?

Adam Rybicki
Do sanatorium może jechać każdy, kto ma odpowiednie wskazania. Wystarczy skonsultować się z lekarzem POZ, który może wystawić skierowanie do NFZ. Czas oczekiwania w województwie śląskim to około 8 miesięcy, co jest znacznie krótszym okresem niż kiedyś.

Monika Rachtan
Czy każdy lekarz może wypisać takie skierowanie?

Adam Rybicki
Zasadniczo skierowania wypisują lekarze POZ. Oni decydują o kierunku leczenia sanatoryjnego, w zależności od rodzaju schorzenia. W Uzdrowisku Ustroń specjalizujemy się głównie w chorobach sercowo-naczyniowych, oddechowych, neurologicznych i kostno-stawowych.

Monika Rachtan
Po dzisiejszej rozmowie zapewne wielu słuchaczy będzie zainteresowanych Uzdrowiskiem Ustroń. Jakie trzy najważniejsze rzeczy powinni zapamiętać nasi widzowie z naszej rozmowy?

Adam Rybicki
Po pierwsze, ważne jest prowadzenie aktywnego trybu życia i zdrowe nawyki żywieniowe już od młodych lat. Po drugie, system opieki zdrowotnej w Polsce oferuje możliwość skorzystania z lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji na wysokim poziomie. Trzeba tylko poszukać odpowiedniego miejsca i być zdeterminowanym. A trzecia rzecz, to jak się dostać do dobrego uzdrowiska - wystarczy wsiąść w pociąg i wysiąść w Zawodziu.

Monika Rachtan
Jako partner programu, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej wiele mówi o humanizacji medycyny. Czym dla Pana jest humanizacja medycyny?

Adam Rybicki
To umieszczenie pacjenta na pierwszym miejscu w procesie leczenia.

Monika Rachtan
Dokładnie, pacjent jest najważniejszy, zarówno w uzdrowisku, jak i w naszym programie. Bardzo dziękuję za dzisiejszą rozmowę i wspólną jazdę na rowerze. Zachęcamy wszystkich do aktywności fizycznej i odwiedzenia Ustronia. Ja już wskakuję do Solanki i polecam Państwu to samo. Dziękuję bardzo.

Poprzednie odcinki

15.11.2023
00:48:42

Nikotyna uzależnia, a dym papierosowy zabija. Odcinek 25

W Polsce, podobnie jak w innych krajach, zainteresowanie alternatywnymi metodami palenia rośnie, Jest to ważna kwestia zdrowia publicznego, a zrozumienie potrzeb i uzależnień pacjentów jest kluczowe w procesie rzucania palenia i redukcji ryzyka

08.11.2023
00:43:05

Krótkowzroczność u dzieci. Dlaczego spowalnianie jej postępu jest takie ważne? Odcinek 24

Ważnym elementem profilaktyki wad wzroku są regularne wizyty u okulisty. Gości programu podkreśla, że na wizytę u okulisty zawsze jest dobry moment, nawet jeśli nie dzieje się nic niepokojącego

01.11.2023
00:54:23

Organizacje pacjentów głosem chorych. Odcinek 23

Problem dostępu do informacji o terminach wizyt u lekarzy również jest istotny, a obecne narzędzia online nie zawsze dostarczają rzetelnych danych

25.10.2023
00:42:21

Bez ciśnienia. Jak uciszyć burzę w tętnicach. Odcinek 22

Mierzenie ciśnienia tętniczego w domu jest podstawowym narzędziem w monitorowaniu i kontroli nadciśnienia. Regularne sprawdzanie ciśnienia pozwala na wczesne wykrywanie nieprawidłowości oraz dostosowanie terapii, jeśli to konieczne

18.10.2023
00:42:32

Morsowanie to walka z przełamywaniem barier ciała i umysłu. Odcinek 21

Miłośnicy lodowatych kąpieli rozpoczynają sezon morsowania. Czy wiecie, że lodowate kąpiele korzystnie wpływają na potencje i mogą pomóc w walce z nałogami, a także ze stresem?

11.10.2023
00:56:41

Zdrowe płuca. Leki to mniej niż 50% sukcesu. Odcinek 20

Chorobą układu oddechowego, której najbardziej boją się pacjenci, jest rak płuca.

00:00:00