Edukacja i empatia: klucz do zdrowia kobiet – rozmowa z dr. Kamilem Cichym

28.06.2023

Już w środę 7 czerwca br. opublikujemy drugi odcinek podcastu „Po pierwsze Pacjent”, prowadzonego przez Monikę Rachtan. Gościem będzie dr Kamil Cichy, ginekolog i położnik ze Słupska. Dr Cichy to nie tylko doświadczony lekarz, ale także aktywny edukator społeczeństwa. W tym odcinku rozmawiamy o brakach w edukacji zdrowotnej, komunikacji lekarz-pacjent oraz konieczności podniesienia świadomości zdrowotnej wśród kobiet.

Podczas rozmowy dr Cichy zwraca uwagę na braki w kształceniu medycznym w zakresie komunikacji z pacjentami. Lekarze często nie są odpowiednio przygotowani do prowadzenia rozmów na trudne tematy, co może prowadzić do nieporozumień, strachu i niechęci pacjentów do kolejnych wizyt.

Zajmujemy się również tematem braku podstawowej wiedzy u wielu kobiet na temat własnego ciała. Dr Cichy zauważa, że szczególnie starsze kobiety często nie mają świadomości zdrowotnej i podstawowej wiedzy na temat cyklu menstruacyjnego czy innych zagadnień związanych z ich zdrowiem.

Poruszamy także temat pierwszej wizyty u ginekologa, która często wpływa na nastawienie pacjentki do dalszej opieki medycznej. Omawiamy jak ważne jest, aby lekarze byli odpowiednio przygotowani do tego spotkania, aby zapewnić pacjentce poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Rozmawiamy o znaczeniu profilaktyki, edukacji zdrowotnej i odpowiedniego podejścia do pacjentek, zwłaszcza młodych dziewcząt. Dr Cichy podkreśla jak ważne jest, aby edukacja zdrowotna zaczynała się już od najmłodszych lat. Poruszamy również kwestię szczepień przeciwko HPV oraz metody antykoncepcji dla dziewcząt, które rozpoczynają współżycie seksualne.

Niewątpliwie ciekawym punktem rozmowy jest temat edukacji chłopców na temat zdrowia kobiet. Zgadzamy się, że jest to niezbędne do budowania zdrowych relacji i dla lepszego zrozumienia kobiecych potrzeb zdrowotnych.

Odcinek ten to prawdziwe kompendium wiedzy na temat ginekologii, profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Dr Cichy dzieli się swoimi spostrzeżeniami i radami, które z pewnością pomogą wielu kobietom zrozumieć lepiej swoje ciało i potrzeby zdrowotne. Zapraszamy do odsłuchania już w środę 7 czerwca.

Słuchaj w ulubionej aplikacji

Poprzednie odcinki

27.06.2023
01:06:17

Jak Piotr pokonał wyzwania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Odcinek 1

Piotr cierpi na poważną chorobę oczu, stożek rogówki. U części chorych postępuje ona powoli, ale Piotr miał tego pecha, że już jako dziewiętnastolatek przestawał widzieć...

00:00:00