Drugi odcinek podcastu „Po pierwsze Pacjent” jest już dostępny do odsłuchu. W centrum uwagi znajdują się tematy takie jak braki w edukacji zdrowotnej, pierwsza wizyta u ginekologa, znaczenie profilaktyki oraz rola męskiej edukacji w kontekście zdrowia kobiet – to główne kwestie, które podjął dr Kamil Cichy, ginekolog i położnik ze Słupska.
Prócz tych kluczowych tematów, rozmowa obejmuje również szerokie spektrum zagadnień dotyczących opieki zdrowotnej. Doktor Cichy szczegółowo opisuje, jak ważna jest dobra komunikacja między lekarzem a pacjentem, oraz jak niezbędne jest rozwijanie empatii i zrozumienia dla pacjentek ze strony medycznego personelu. Podkreśla także istotność profilaktyki w kontekście zdrowia kobiet, szczególnie w kontekście profilaktyki nowotworowej.
Wszystko to rozwija w kontekście bieżącej sytuacji w Polsce, gdzie istnieje wiele braków w systemie edukacji zdrowotnej, zarówno na poziomie szkolnym, jak i społecznym. Rozmowa wyczerpująco opisuje i analizuje te problemy, przedstawiając potencjalne rozwiązania, takie jak spotkania edukacyjne z kobietami czy szczepienia przeciwko HPV.
Monika Rachtan, prowadząca podcast, z niezwykłą gracją prowadzi rozmowę, podkreślając istotne kwestie i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.
Podcast „Po pierwsze Pacjent” jest dostępny na wielu platformach, w tym na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts. Zapraszamy do odsłuchania tego inspirującego i niezwykle istotnego odcinka.
Monika Rachtan
Pan doktor jest ginekologiem podróżnikiem, Prowadzi praktykę w Słupsku. Oprócz tego, że leczy. Stara się także edukować, edukuje, edukuje społeczeństwo. Poprzez wykłady na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Pan doktor także prowadzi wykłady po prostu dla zwykłych ludzi, stara się z nimi rozmawiać o tym zdrowiu. Także prowadzi wykłady dla studentów. Na co dzień jest mężem i właścicielem cudownej, ośmioletniej Ustki. Uwielbia polską literaturę i czyta ją słuchając polskiej muzyki alternatywnej. Dodatkowo kocha malarstwo, a dla konkretnego obrazu jest w stanie przemierzyć pół świata. Czy wszystko się zgadza, panie doktorze?
dr Kamil Cichy
Dokładnie. Właśnie ostatnio byłem w Amsterdamie, gdzie jest największa wystawa Vermeera, do której zachęcam. Świetnie przygotowane tam jest znajduje się mój ukochany obraz.
Monika Rachtan
Czarek No tak, niedługo wakacje, więc może to będzie atrakcyjny kierunek dla naszych słuchaczy. Panie doktorze, z panem doktorem, podczas naszej dzisiejszej rozmowy, tak na żywo, twarzą w twarz, widzę się po raz pierwszy. Rozmawialiśmy dwa, trzy razy telefonicznie. A to nie jest reguła, żebym zapraszała do programu gości, których nie znam aż tak dobrze, bo zazwyczaj eksperci, którzy się tutaj pojawiają, to są eksperci, z którymi ja już tych rozmów wiele przeprowadziłam. Ale kiedy rozmawiałam z panem doktorem po raz pierwszy przez telefon, to ja usłyszałam to coś w głosie pana doktora, bardziej w podejściu, co powiedziało mi tak, to jest ten lekarz, z którym ja chcę komunikować do pacjentów, bo on wie, jak to się robi. No właśnie, a niech pani, każdy lekarz to wie, bo państwa tego nie uczą na studiach, prawda?
dr Kamil Cichy
Po pierwsze dziękuję za zaproszenie. Po drugie ja na studiach w ogóle nie ma czegoś takiego jak wystąpienia publiczne. I podam taki przykład ostatniej konferencje ginekologicznej. Jeden z profesorów miał laptopa podłączonego do rzutnika. Zgasł mu w jakiś sposób ten laptop. Zarówno moderator, jak i pan profesor nie zareagowali. Profesor zacnym profesorskim aczkolwiek zadem odwrócił się do audytorium i czytał plecami do nas. No ja uważam to za bezpieczne, ale to nie wiadomo, czy to wynika z braku tego, że nie ma go na studiach, czy to w ogóle z wychowania. Na szczęście rzadko się to zdarza. Coraz więcej profesorów świetnie sobie radzi. Jest też taka młoda fala profesorów akurat w ginekologii czy docentów, którzy naprawdę świetnie sobie radzą i świetnie modelują te wystąpienia. Natomiast wciąż jest to jednak pole do poprawy.
Monika Rachtan
Panie doktorze, a jeszcze wrócę do mojego pytania, bo ja też zapytałam o to, czy państwa uczą w szkole rozmawiać z pacjentem. Bo ja sobie tak myślę, że kojarzę te rozmowy jeszcze takie 5 10 lat temu to było tak, że pacjent wchodził do tego gabinetu lekarskiego i bardzo się bał w ogóle o coś zapytać, bo bał się, że ten doktor będzie w złym humorze i mu nie odpowie, albo coś złego o nim pomyśli. A to niekoniecznie wynikało z tego, że lekarz miał złą wolę. Tylko ten lekarz może po prostu nie potrafił spojrzeć na tego pacjenta w taki sposób, że on tej rozmowy potrzebuje, tak jak my dzisiaj przyszliśmy, żeby się trochę wygadać, a ktoś nas chce wysłuchać. Mam nadzieję. Tak, ten pacjent też w tym gabinecie lekarskim potrzebuje tej rozmowy.
dr Kamil Cichy
Zdecydowanie za mało, jeżeli chodzi o taką psychologię kontaktu z pacjentem. Były trzy zajęcia, Ja to pamiętam. Akurat mieliśmy świetną panią psycholog, która potrafiła zainteresować nas swoim tematem, ale zajęć praktycznie nie ma. Czegoś takiego.
Monika Rachtan
A szczególnie w ginekologii. To bardzo ważne, żeby taką rozmowę potrafić poprowadzić, bo tematy są trudne, Wstydliwa, często dla kobiet.
dr Kamil Cichy
Różne są tematy, są czasami bardzo radosne i wtedy bardzo prosto prowadzić taką rozmowę. Ale są sytuacje krytyczny, są sytuacje bardzo trudne, włącznie ze zgonem, Są sytuacje, kiedy trzeba bardzo psychologicznie do tego podejść, bo każde złe tąpnięcie językowe może spowodować, że pacjentka zamknie się, nie będzie chciała na przykład starać się dalej o dziecko, to faktycznie tutaj trzeba mieć to wyczucie, coś w rodzaju inteligencji emocjonalnej.
Monika Rachtan
Także myślę, że to nastawienie do wizyty u ginekologa. Pan doktor takim jednym spotkaniem z młodą dziewczyną na przykład, może bardzo zmienić, może to wszystko zepsuć, bo to jest bardzo ważne, żeby ten początek był dobry, żeby ta dziewczyna nauczyła się tej profilaktyki, żeby zrozumiała, że musi poszukać tego ginekologa i też żeby chciała. A kiedy ta pierwsza wizyta jest w złej atmosferze albo w nieprzyjaznej dla tej dziewczyny, to to wszystko może się już zmienić w jej głowie i ona po prostu może tego ginekologa się bać. I może tak się wydarzyć, że ta wizyta pierwsza to jest ostatnia wizyta, jaką ona na przykład odbędzie do momentu, aż zajdzie w ciążę, bo będzie się po prostu bała do tego ginekologa chodzić.
dr Kamil Cichy
To prawda. I są takie pacjentki, które po pierwszej wizycie przez lata nie przychodzą, a np. pojawiają się dopiero po. Niekiedy nie wychodzą starania o ciążę. Tak się zdarza i wtedy mówią, że po prostu doznały traumy. Najczęściej mówią o traktowaniu przedmiotowym. Faktycznie nie mówią o bólu, który też się może pojawić przy pierwszych badaniach ginekologicznych. Raczej mówią o traumie takiej psychicznej.
Monika Rachtan
Rozumiem, panie doktorze, na początku zaczęłam od lekarzy, jak zwykle dlatego, że ja zazwyczaj prowadzę wywiady dotyczące właśnie lekarzy i pracy lekarzy, a chciałabym teraz przejść jeszcze bardziej do pacjentów. I pamiętam, że gdy powiedziałam panu doktorowi o tym, że planuję taki program, to pan doktor powiedział mi, że to bardzo trafne działanie i bardzo potrzebne. Jakie są pana doktora obserwacje? Czy my, kobiety o swoim zdrowiu kobiecym wiemy dużo? Czy powinnyśmy wiedzieć więcej? Gdzie są te największe braki edukacyjne?
dr Kamil Cichy
No nie tylko kobiety. Mężczyźni też o zdrowiu kobiet niewiele wiedzą. Generalnie jest bardzo niska świadomość zdrowotna kobiet. Zmienia się to w tej grupie najmłodszych dziewczyn, prawdopodobnie przez dostęp do internetu jakiś właśnie social mediów. Natomiast w grupie pacjentek 35+, a już w ogóle po menopauzie, właściwie mam wrażenie, że w trakcie rozmowy prowadzę rozmowy od podstaw biologicznych.
Monika Rachtan
Panie doktorze, a czego kobiety nie wiedzą o swoim zdrowiu? Jakie pytanie zadane przez pacjentkę panu doktorowi najbardziej zapadło w pamięć?
dr Kamil Cichy
Dziewczyny nie wiedzą, nawet szczegółowe. Jeżeli chodzi o cykl menstruacyjny, to są takie drobiazgi. Denerwują się drobnymi opóźnieniami miesiączki to to to jest bardzo częste. Zupełnie nie rozumiem, do którego momentu ona się może przesunąć, do którego nie. Kiedy trzeba zwrócić uwagę, że coś się dzieje, to bardzo często się zdarza. Jeżeli chodzi o najdziwniejsze pytania, to najczęściej o to, czy może to jest jeden z memów. Pytanie czy może dojść do zapłodnienia przez stosunek. To jest pytanie, które się pojawiło kilka razy w moim życiu zawodowym. Za każdym razem mnie zaskakuje.
Monika Rachtan
Ja rozumiem, panie doktorze, o tym też jeszcze porozmawiamy, bo te stosunki się zmieniły, zrobiły się bardziej powszechne. A może nie chodzi tutaj o ciążę, ale bardzo inne zagrożenia, o których będę chciała z panem doktorem? Zdecydowanie tak, Ale to o tym, o tym za chwilę. Właśnie, Panie doktorze, a zapytam jeszcze o to, jakie pytanie swojemu lekarzowi powinna zadać każda kobieta, która przychodzi do ginekologa. Otóż ono często nie pada.
dr Kamil Cichy
Ja myślę, że tutaj nie ma takiego pytania. Pacjentka musi czuć się ze swoim ciałem, ze swoim układem hormonalnym, z cykl menstruacyjny. Po prostu dobrze. I jeśli coś się dzieje nie tak, to pytanie ma być na ukierunkowany na to, co się dzieje. Jeśli to jest nieprawidłowe krwawienie, to ma być pytanie o krwawienie? Jeśli nie ma libido, to ma być to pytanie o to libido. Tutaj nie ma jednego pytania, które pacjentka ma. Każda z was jest inna i każda ma zupełnie inne problemy i inne potrzeby. I tak my jako ginekolodzy nie wiem czy wszyscy, ale tak trzeba podchodzić. To jakby na wejściu pacjentka w gabinecie przede wszystkim musi się otworzyć. Czasami są pytania uzupełniające z naszej strony. Ja zawsze stosuję. Czasami dziewczyny się wstydzą o pewnych rzeczach powiedzieć, a ja już w trakcie badania widzę, że coś występuje. Natomiast generalnie chciałbym, żeby na taką rozmowę, żeby to wypłynęło z pacjentki, bo wtedy inaczej postępuje w swoim procesie diagnostyczno leczniczym.
Monika Rachtan
Rozumiem, panie doktorze, powiedzieliśmy, że te braki edukacyjne, jeżeli chodzi o kobiety, ale także mężczyzn odnoszące się do zdrowia kobiet, są bardzo duże. Kto pana doktora powinien za taką edukację odpowiadać? Szkoła rodzica, lekarza? Jak to powinno być zorganizowane, żeby to wreszcie działało? Bo znowu w mediach się o tym bardzo dużo mówi w Polsce, że ta edukacja w ogóle w zakresie całego zdrowia człowieka, nie ukrywajmy, po prostu leży. A jak to powinno być zorganizowane, żeby wreszcie zaczęła.
dr Kamil Cichy
Działać Edukacja to po równo wszyscy rodzice, szkoła, ochronę zdrowia czy to lekarze, czy położne. Ochrona zdrowia. Jakby system powinien być stworzony. Nie może być czegoś takiego, że w szkole dziewczyna nie rozumie swojego cyklu miesiączkowego. Albo że musimy tworzyć w kraju akcję różowe skrzyneczki, bo dziewczyny nie wiedzą, co się dzieje przy pierwszej miesiączce. Tak. Albo nie mają dostępu do środków higienicznych. To jest w ogóle niedopuszczalne. Ale trzeba zacząć kształcić jeszcze tych rodziców. Po to są te wywiadówki, po to są spotkania z psychologiem, szkolnym księgarnią szkolną, żeby najpierw rodziców, potem rodzice przełożą to na dzieci, a potem jeszcze te dzieci. Tak. I powinno to być z odpowiednim wyprzedzeniem, a nie, że połowa dziewczynek już jest dawno po pierwszej miesiączce i wchodzi temat pierwszej miesiączki w szkole. Po dwóch latach to też w ogóle nie ma już wówczas sensu.
Monika Rachtan
Panie doktorze, jeszcze dopytam, bo tak sobie pomyślałam o tym, jak jedno słowo pan widział wywiadówki. Miałem kiedyś taki plan. Dalej go mam, tylko jeszcze muszę to zrealizować, aby właśnie na biegówkach organizować spotkania z kobietami i edukować je w zakresie samą badania piersi. Bo ja uważam, że to jest taki świetny moment, kiedy można te wszystkie kobiety, bo zazwyczaj mamy chodzą nawet, że to się zmieniło w Polsce. U mnie było zazwyczaj tak, że mama chodziła na wywiadówki. I tak sobie myślę, że te 15 minut na taką rozmowę, na takie spotkanie z ginekologiem, że to by było fajne. Czy zna pan doktor takie działania? Czy w Słupsku to nie jest duża miejscowość? Czy coś takiego się prowadzi? Czyli moge byc pionierem sutkach?
dr Kamil Cichy
Jeżeli chodzi o badanie piersi to jeżeli chodzi o takie programy profilaktyczne raczej są w obrębie pikników medycznych z okazji świąt. Natomiast na pewno nie ma ogólnych takich zajęć w szkołach.
Monika Rachtan
To właśnie jest takie miejsce, do którego niejako musimy przyjść i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, żeby te kobiety w takim wieku, powiedzmy dwadzieścia, nie dwadzieścia może nie, ale 30, 45 spotkać i żeby z nimi o tym porozmawiać.
dr Kamil Cichy
Jak będą ojcowie, to też. No właśnie, ojciec też musi zobaczyć, jak to ma wyglądać i potem wysłać swoją partnerkę, jeśli nie partnerkę, matkę swojego dziecka. I w trosce też o to dziecko, tak jak zdrowa matka, zdrowe dziecko to tak jakby jego wychowanie. I tutaj jak najbardziej to proste jest. To jest tak proste jak budowa cepa, ale niestety to kuleje, to kuleje samo badanie. Mało tego, w gabinecie też często się spotykam, że po prostu pacjentka nie wie jak są badać piersi. Będzie to po prostu pokazuje.
Monika Rachtan
Ale też ten mężczyzna może takie badanie przeprowadzać. Oczywiście, że może takie badanie przeprowadzać. A na co wtedy zwrócić uwagę?
dr Kamil Cichy
Przede wszystkim na wyczuwalne zmiany. Samo badanie piersi jest świetną profilaktyką, natomiast nie jest doskonałym, bo jak nie wyczuje trwałej zmiany, od tego jest USG piersi. Natomiast sam fakt, że pacjentka czy partner będą poznawać ten organ i zauważą nawet nitro zmiany w międzyczasie przy regularnym badaniu po pierwsze pozwoli wychwycić, wcześniej zdiagnozować i przede wszystkim przedłużyć życie.
Monika Rachtan
Panie doktorze, to teraz może przejdźmy przez to zdrowie kobiety takimi etapami. Kiedy ona się staje kobietą, czyli dziewczyny, która staje się kobietą. Panie doktorze, kiedy mama powinna wziąć córka za rękę i powiedzieć Kochanie, niedługo odwiedzimy gabinet ginekologa. Czy jest jakiś taki kluczowy moment, jakiś wiek, coś możemy tutaj podpowiedzieć.
dr Kamil Cichy
Jak ja myślę. 12 15 lat to jest pierwsza wizyta konieczna przede wszystkim profilaktyka. Dziewczynce trzeba po prostu wytłumaczyć, co się z jej ciałem dzieje. Ocenić takie ciało czy skalę owłosieniem, czy są zmiany hormonalne, podpytać o jej prawidłowość tych miesiączek, wytłumaczyć, poszukać, ewentualnie diagnozować nieprawidłowości już na tym wczesnej etapie. Kolejna sprawa to szczepienie przeciwko HPV. Trzeba z tą mamą czy z rodzicem i z tą pacjentką o tym porozmawiać. Kolejna sprawa są dziewczynki, które współżyją w wieku 15 lat, więc trzeba też rozważyć metodę antykoncepcji.
Monika Rachtan
Panie doktorze odpowiedział na moje kolejne pytanie o pierwszą wizytę. Proszę powiedzieć, czy ta pierwsza wizyta zawsze musi się kończyć badaniem, bo te dziewczynki się boją? Jeżeli nie współżyją, to myślę, że się bardzo boją tego badania.
dr Kamil Cichy
Badanie jest konieczne wtedy, kiedy chcemy wychwycić jakąś patologię. Jeśli podejrzewamy, że jest wszystko dobrze, to taką robimy ogólną ocenę. Ja Ja zawsze wykonuje jeszcze USG przez brzuszne w swoim gabinecie, aczkolwiek z tego co wiem to nie jest w standardzie jakimś reprezentacyjnym czy naszego polskiego towarzystwa. Natomiast jeśli zdarza się patologia, to badamy i tutaj jest to mniej przyjemne. Na co powinniśmy nastawić pacjentkę? Na to badanie? Tak, jeśli to jest piętnastolatka. Ja staram się wykonać USG przez brzuszne i wychwycić z niego jak najwięcej. Jeśli jest problem, wysyłam na rezonans. Również nierzadko stosuję badanie przez odbytnicy. Natomiast w zaleceniach jest też takie badanie. Jeśli dziewczyna współżyje, to wówczas to pierwsze badanie normalnie głowicą przed sposobem. Natomiast to nie jest przyjemne. Trzeba w ogóle bardzo delikatnie podejść do takiej pacjentki. Ja zawsze najpierw wszystko tłumaczę, pokazuję ten fotel, trochę żartujemy na temat jego wyglądu, kształtu, pokazuję wszystko w powietrzu. Jak wygląda weryfikowanie i pobieranie cytologii? Taka rozmowa to pokazanie jak to wygląda w tym gabinecie, a nie jak na filmikach instruktażowych jest dużo fajniejsze.
dr Kamil Cichy
Zawsze uprzedzam, że stosujemy lubrykant na wszystkie sprzęty, żeby to zminimalizować te dolegliwości. I zawsze informujemy pacjentkę, że jeśli cokolwiek nie odpowiada, wystarczy powiedzieć stop, wycofamy się, porozmawiamy, wyjaśnimy.
Monika Rachtan
A zdarza się tak, że dziewczynki zaczynają płakać w gabinecie albo się boją.
dr Kamil Cichy
Ostatnie 5 letniej dziewczynki z infekcją, ale była badana w pozycji na mamie. Tutaj wybieraliśmy posiew. Naprawdę. I tak świetnie. Zrobiliśmy to przy pomocy naszej pani z rejestracji i przy pomocy mamy, że właściwie dziewczynka nawet nie stresowała się, czy nie było to widoczne. Może tak, bo na pewno stres to był dla dziewczynek.
Monika Rachtan
Rozumiem. Panie doktorze, a jakie są objawy, które powinny nakierować mamę na to, że właśnie pięciolatka trzeba już przeprowadzić? To kilka.
dr Kamil Cichy
Przede wszystkim upławy, upławy, ewentualnie za rośnięcie warg sromowych. To też się zdarza. Czy na jakiś niedorozwój tych części układu rozrodczego, że mama by zobaczyła, że coś jest nie tak z rozwojem tych części ciała, to wtedy niekoniecznie. I tutaj ja oczywiście, jeśli to jest drobna infekcja, to leczy. Jeśli natomiast coś poważniejszego, to są specjaliści ginekologii dziecięcej w dużych ośrodkach i to tam powinny być dedykowane takie wizyty. Więc to też kieruje rodziców tam, bo jednak to jest większe doświadczenie, większa praca, głównie z dziećmi.
Monika Rachtan
A czy kiedy takie objawy się pojawiają, to wizyta u pediatry ma w ogóle sens? Czy ten jakby opóźnia tą ścieżkę diagnostyczno terapeutyczną?
dr Kamil Cichy
Wszystko zależy od pediatry.
Monika Rachtan
OK, rozumiem.
dr Kamil Cichy
Bo pediatra ma też ciężką pracę to musi znać cały przekrój tych chorób dzieciaczków. Ja bym się w życiu nie odważył zostać pediatrii. Nawet nie marzyłem o czymś takim. Natomiast jeśli się szkoli i ma chociaż drobne przeszkolenie na zasadzie takich szybkich sygnałów i co robić, no to faktycznie taka wizyta u pediatry może być super korzystna. Natomiast najczęściej spotykam się z kontaktem z tym pierwszym kontaktem czy z pediatrą, czy z lekarzem. Zawsze jest problem. Albo nie zaszczepi ciężarnej, albo właśnie nie nie zrobi czegoś dziecku. Jakby taka metoda z psychologii to jest trudny temat.
Monika Rachtan
To jest.
dr Kamil Cichy
To. To jest jednak organizacja ochrony zdrowia.
Monika Rachtan
Tak, ale ja uważam, że edukacja zarówno pediatrów i lekarzy rodzinnych, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej właśnie w zakresie różnych specjalizacji jest bardzo ważna. Nie o tym dzisiaj. Ale staram się to robić i staram się też pomagać, właśnie wspierać, bo wydaje mi się, że ten lekarz to jest taki człowiek właśnie człowiek, a nie lekarz, trochę bardziej dla pacjentów, który jest im bliski, którego oni są w stanie poświęcić dużo więcej niż specjaliście, do którego przychodzą na wyczekiwaną wizytę 2 miesiące zapisaną w kalendarzu. Jednak to jest taki lekarz bliski rodzinie.
dr Kamil Cichy
No, taka była idea tej zmiany ochrony zdrowia w 99 roku, że to ma być lekarz rodzinny. Ja pamiętam, że w moim domu rodzinnym dziadkowie i mama mieli swojego lekarza rodzinnego. Ja ze względu na ból sobie wybrałem innego. Wiadomo i dr Robert. Tak o nim mówiliśmy. Po prostu wiedział wszystko o rodzinie, jakby to nie był problem. Kontakt. Nie było internetu, były kontakty tylko telefoniczne lub osobiste. Jakby doskonale wiedział, gdzie chwycić, jak prowadzić choroby. Wiedział, z czym się ta rodzina mierzy, więc potrafił też dużo szybciej podjąć odpowiednią diagnozę. No ale to jest taki niedościgniony ideał. Wiem, że dalej pracuje doktor Robert w Turku, także pozdrawiam.
Monika Rachtan
To ja też pozdrawiam moją panią doktor pediatra, panią doktor XY, która też nadal pracuje, a pamiętam, że kiedy była moim pediatrą to już mówiła, że niedługo idzie na emeryturę. Jak się ostatnio dowiedziałam, że mimo różnych komplikacji zdrowotnych nadal praktykuje, nadal przyjmuje dzieciaczki. Łza w oku zakręciła i sobie pomyślałam, że kiedyś będę, będę w swoim rodzinnym mieście to ją na pewno odwiedzę ze swoją córką. Bo tak, to był prawdziwy lekarz. To jest prawdziwy lekarz i takich lekarzy wszystkim Państwu życzymy. Panie doktorze, a dużo matek przyprowadza swoje córki do gabinetu ginekologa. Czy ta pierwsza wizyta często odbywa się właśnie w asyście mamy, tej takiej najbliższej osoby, czy jednak też spotyka się Pan doktor z takimi sytuacjami, że np. mamy odmawiają córce wizyty u ginekologa i ona, kiedy osiągnie wiek, w którym może przyjść samodzielnie do gabinetu, dopiero przychodzi np. mówi pan doktorowi, że ja dopiero teraz przyszłam, bo dopiero teraz mogłam przyjść.
dr Kamil Cichy
Jak często się to zdarza? To trudny temat, bo nie wiem. W statystykach na pewno się to zdarza, że mamy przyprowadzać, ale są niestety też takie wizyty czy pacjentka przychodzi zarejestrowana online i widzimy już po peselu, że jest coś nie tak, że jest poniżej 18 roku życia i przechodzi samoczynnie? Zgodnie z polskim prawem bez zgody rodzica po 16 roku podwójna zgoda przed 16. Zgoda rodzica na badanie musi wystąpić i tutaj po prostu taka pacjentka nie zostaje przyjęta z przyczyn prawnych. Chociaż bardzo bym chciał to zrobić, to nie zrobi.
Monika Rachtan
Pan doktor wtedy informuje tę pacjenta, czy przyjmie, czy.
dr Kamil Cichy
Dajemy taki już gotowiec na piśmie wydrukowany, żeby przekazać mamie, dlaczego ta mama jest konieczna. Część wraca z rodzicem, część już nigdy nie pojawia. Jeżeli chodzi o wizyty z rodzicem, zawsze jest to mama. Nigdy się nie zdarzył. Tata to po pierwsze i różnie jest. Część decyduje się np. na antykoncepcję w przypadku kiedy córka współżyje, część nie I niestety nic nie mogę wtedy zrobić. Staram się tłumaczyć, edukować, że to nie szkodzi. Natomiast jest bardzo duży taki trend. Takiego nie hormonalnego życzę. To zarówno pytam się czasami, czy ta mama stosowała to czasami agresja, dużo agresywna Odpowiedź, że to nie jest jej wizyta to nie jest mój problem. Jakby w tej chwili nie powinienem o tym rozmawiać. To się zdarza na szczęście coraz rzadziej, ale zdarza się.
Monika Rachtan
Panie doktorze, a czy widział pan doktor sens przy prowadzeniu chłopców do gabinetu ginekologa? Bo pan doktor powiedział na początku, że to zdrowie kobiety jest ważne nie tylko dla dziewczyn, ale też dla chłopców.
dr Kamil Cichy
Tyle do gabinetu, co? Myślę, że na spotkaniach z ginekologiem i na przykład w szkołach powinni być wszyscy chłopcy. To bez dwóch zdań tutaj szczepienie HPV. Dlaczego chłopcy mają być pięknie? To w ogóle nam jest niezrozumiałe, to po pierwsze. Po drugie muszą zrozumieć, skąd się bierze ten cykl menstruacyjny. Muszą wiedzieć, dlaczego te dziewczynki mają gorsze dni, dlaczego nagle na wuefie widzą, że te piersi rosną i coś się dzieje, Dlaczego pojawia się jakieś dodatkowe owłosienie u koleżanek? To wszystko warto wytłumaczyć. To wtedy powoduje, że to wszystko staje się w sferze mentalnej jako wiedza, a nie jako przeżywanie czegoś obok pod kątem emocjonalnym. I można z tego zrobić break zabawę. Można po prostu odsunąć się od tego. A tak wiedza buduje dobrą relację między nawet 3 kolegami koleżankami w klasie.
Monika Rachtan
No właśnie mogą być takim wsparciem dla tych dziewczyn. A ja znowu pamiętam ze swojej podstawówki, że raczej było wyśmiewanie, raczej były drwiny z tych dziewczyn, a te dziewczyny naprawdę przeżywały. My przeżywaliśmy trudne, trudne dla nas chwile. Było raz, że wstyd. Pamiętam, że pierwsza miesiączka, którą przeżywałam w szkole, to było wiązanie sobie bluzy wokół bioder, żeby przypadkiem nikt nie zauważył, bo jak ktoś zobaczy, to co to będzie?
dr Kamil Cichy
Objaw bluzy? Tak, to jest standard do dziś w szkołach.
Monika Rachtan
Ja to nie wiedziałam.
dr Kamil Cichy
Dla objaw bluzy to tak to jest bardzo częste i w ogóle sama walka hormonów w tym organizmie no to już powoduje stany takie, że ta dziewczyna czasami nie chce wyjść z domu, a co dopiero jeszcze reakcja tej najbliższej społeczności, z którą się spotyka codziennie. Tak często negatywne to jest w ogóle dramat. No ale jakby dopóki nie będzie edukacji tych chłopców również czy innych koleżanek, bo to nie zawsze jest po stronie, tylko PO wców, ta reakcja.
Monika Rachtan
Dziewczyny też się z siebie śmieją, że.
dr Kamil Cichy
Dokładnie, a bardzo. Też takie historie słyszałem, że przyjaciółkę pacjentkę muszę przyjaciółkę więc wyśmiewa. Właśnie. No to jest bardzo duży wstyd pójścia do kiosku ruchu i kupienia materiałów higienicznych. Czy dostęp pieniędzy to już osobna historia. Na te właśnie środki higieniczne.
Monika Rachtan
Czyli to dziewczynki boją się poprosić rodziców o to, żeby boją.
dr Kamil Cichy
Się poprosić albo rodzice nie mają, bo są też dzieci z biednych rodzin. Tylko są szczęśliwe rodziny.
Monika Rachtan
Tak, Do tego pan doktor też wspominał o tej akcji Właśnie różowa skrzyneczka. Akurat miałam możliwość poznania dziewczyn, które tą akcję zainicjowały. Jedna zresztą też z Wrocławiem, więc więc miałyśmy okazję rozmawiać.
dr Kamil Cichy
Bardzo ważne. Myślę, że to jedna z kluczowych, tak myślę, pod kątem ginekologicznych akcji ostatnich lat.
Monika Rachtan
To jest widzę tutaj nawet we Wrocławiu są i to są w takich różnych miejscach. Mi się chce i jest.
dr Kamil Cichy
Głównie w szkołach. Tak, tak, na przykład u nas w gabinecie zawsze takie skrzyneczka jest, ona nie jest różowa, jak pacjentka potrzebuje przechodzić.
Monika Rachtan
Ale to taki trend, prawda? Bo ja też takie właśnie skrzyneczki widzę w takich miejscach, do których chodzę z córką. Gabinet logopedy. Widzę, że takie rzeczy są przygotowane dla pacjenta.
dr Kamil Cichy
I ja tak uważam, że tak powinno być, jeśli w ogóle jest miejsce dla dzieci, gdzie przyjdzie matka. Tak to w ogóle bez dwóch zdań to powinno być takie miejsce, gdzie kobieta może być w kolejnej ciąży, może mieć problem hormonalny. Tak, może być po prostu zniszczona przez to macierzyństwo w sensie takim psychicznym i fizycznym. Nie każdy ma jedno dziecko, jest świetnie funkcjonującą kobietę, nie każdy po prostu sobie radzi z tym problem. Musi mieć takie miejsce wytchnienia, kiedy np. dziecko, logopeda zajmuje się dzieckiem i w tym czasie akurat coś się dzieje. Krwawienie musi być na jakiś komfort. Ja uważam, że to powinien być standard to. Bo to jest jak w restauracjach musi być toaleta, Tak powinien być przepis, że musi być, muszą być, musi być dostęp do środków higienicznych.
Monika Rachtan
Panie doktorze, wrócę jeszcze do tej pierwszej, do tej pierwszej wizyty. A co pan doktor myśli o takiej inicjatywie ze strony może położnej w poradni? Kiedyś chyba nazywało się to jeszcze mówiąc.
dr Kamil Cichy
Że jest poradnik.
Monika Rachtan
No właśnie. I wyobrażam sobie to w ten sposób, że taka położna czy pani rejestrator przygotowuje dokumentację medyczną pacjentki, kobiety, mamy, która ma się zgłosić do pana dr. I wiecie co? Ta pani Kasia urodziła 12 lat temu córkę. To ja tu panu doktorowi zostawię taką karteczkę albo sama przyjdzie do rejestracji. Powiem Pani Kasiu, może już czas, żeby przyprowadziła Pani swoją córkę do pana doktora, żeby po prostu porozmawiać o o jej zdrowiu. No właśnie, co? Pan doktor biblioteki.
dr Kamil Cichy
Uważam, że to byłby super pomysł, tylko jest kilka oczywiście przeszkód.
Monika Rachtan
Kto za to zapłaci?
dr Kamil Cichy
To jest jedno pytanie. To w systemie ochrony zdrowia uważam, że są pieniądze, one są źle dystrybuowane. To jest moje zdanie prywatne. Kamila Cichego Żadne tutaj. Nie chciałbym żadnych tutaj wchodzić w sfery polityczne. Natomiast jest inny problem. Położne dzielą się na położne, które mają wykształcenie wyższe i położne, które mają wykształcenie średnich szkół medycznych. I o ile w dużym ośrodku, takim jak Wrocław na przykład, no to mamy do czynienia z większością pewnie wykształconych, świetnie wyedukowanych położnych, jeśli chodzi o takie małe ośrodki jak mój. Zdecydowana większość położnych nie ukończyła studiów wyższych. I tutaj myślę, że może być problem nawet na gruncie bazowej wiedzy. Nie chciałbym być źle zrozumiany, bo wiem, że położne, które mogą szkodzić mogą się czuć obrażone. Natomiast jest różnica pomiędzy wiedzą ugruntowaną u dziewczyn, które kończyły studia, magisterkę czy licencjat.
Monika Rachtan
5 lat nauki coś tam.
dr Kamil Cichy
Jest różnica pomiędzy liceum medycznym? Tym bardziej, że wiedza się po pierwsze zmienia, jest dynamiczny. Tutaj w ginekologii trzeba cały czas być na bieżąco. A druga sprawa, że jednak te litanie były bardziej miały wykształcić osobę, która świetnie bierze poród, zajmie się takimi rzeczach istotnych. Wtedy tak uważano, bo było dużo porodów. Dzisiaj wiemy, że ta profilaktyka, edukacja jest najważniejsza i tutaj to przekazanie wiedzy jest kluczowe. I ja bym powiedział, że jest różnie. To nie jest tak, że wszyscy tak. Nie chciałbym, żeby. Chciałbym, żeby to wybrzmiało jako krytyka społeczności położnych. Tak, absolutnie nie. Natomiast faktycznie to wymaga poprawy.
Monika Rachtan
Ale tak jest, podobnie jak diabetologii, także te pielęgniarki diabetologii, które kiedyś kończyły, kończyły studia czy kończyło to liceum medyczne. Trudno jest najnowszą wiedzę o lekach, której, którą nie zawsze mają nawet lekarze czy diabetolog. Ale znów wróćmy na nasze tory. Panie doktorze, szukamy informacji w sieci na temat tego, jaki procent wizyt u ginekologów realizowanych jest w ramach prywatnej praktyki medycznej. Nie udało mi się do takich danych dotrzeć, ale czy jest pan doktor w stanie oszacować na podstawie własnych doświadczeń też powiedzieć naszym słuchaczom, dlaczego ta ginekologia stała się taka? Komercyjna. Dlaczego tych wizyt prywatnych moim zdaniem jest więcej? Bo ja nie mam żadnej koleżanki, która chodziła by do ginekologa na NFZ, a termin we Wrocławiu sprawdzałam tylko 2 miesiące do ginekologa.
dr Kamil Cichy
Był do nas praktycznie 2 miesięcy prywatnie. To nie jest problem też z dostępnością lekarzy, ale są dwie sprawy wycena świadczeń. Jest bardzo nisko wyceniane świadczenia. Ja jak zaczynałem pracę jeszcze jako rezydent pracowałem też w poradni na NFZ. Tam było 120 punktów NFZ owskich za wizytę ginekologiczno, cytologię, gdzie ten przelicznik był prawie jeden do jednego. Sama cytologia, ile kosztuje obsługa położnej, prąd, woda, amortyzacja sprzętu itd. Jakby wycena się nie zmieniła, pewnie do dziś albo minimalnie. W związku z czym zarówno lekarze jak i właściciele przychodni napędza i pacjentki, żeby jak najwięcej przyjąć, żeby suma punktów się zgadzała, żeby z tego wyjść finansowo i to odbiło się kosztem jakości. Mało czasu na pacjentkę? Do dzisiaj słyszę od pacjentek, że była na wizycie NFZ, która trwała 10 min. W 10 minut. U nas wizytę moja trwa 20 minut oficjalnie, ale zawsze zostawiamy tyle czasu ile potrzeba dla pacjentki. Dla ciężarnej z pół godziny. Badanie prenatalne 40 minut minimum. No to się nie da inaczej. Tak nie da się po prostu technicznie się nie da.
dr Kamil Cichy
No chyba, że ktoś jest takim już super mistrzem, to nie wiem.
Monika Rachtan
Czy to nie jest Wasza zła wola, że nie chcecie pacjentek przyjmować na NFZ.
dr Kamil Cichy
Po prostu to jest tak odbierane przez społeczeństwo, że nie chciał mnie przyjąć, a miałam krwawienie. Tak, ale to była jego 50 pacjentka tego dnia. To ja sobie nie wyobrażam, że po dwudziestej piątej pacjent jeszcze kogoś przyjmuje z problemem np hormonalnym, bo jakie mam poziom myślenia, wówczas tak to jest w ogóle zero. To też szkoda tej pacjentki, bo to, że ja zarobię fajnie, natomiast mogę skrzywdzić pacjentkę albo nie dopełnić jej procesu diagnostycznego, gdzie i tak człowiek przecież jest tylko człowiekiem i się może pomylić przy świeżym umyśle, gdzie jest świeżo zaczynamy od rana, a co dopiero przy 30 pacjentce. To jest w ogóle niemożliwe, żeby racjonalnie i zdroworozsądkowo myśleć.
Monika Rachtan
Pewnie pan doktor oglądał taki film Bogowie i ja sobie myślę, że ludzie w Polsce dalej traktują lekarzy jako takich właśnie bogów, którzy tam 12 godzin przy stole jeszcze dalej mogą wytrzymać i każdego przyjmą z taką świeżością. I chociaż to był 50 pacjent, to przecież poradzę sobie. A pan doktor jest normalnym człowiekiem, który wraca do domu, który też chce zjeść obiad, który robi pan doktor. Zakupy w markecie.
dr Kamil Cichy
Robię czasami, robię teraz częściej.
Monika Rachtan
No właśnie i tak i wy macie normalne życie. Też chcecie normalnie żyć i to nie jest wasza zła wola.
dr Kamil Cichy
Chcę mieć odreagować na siłowni.
Monika Rachtan
No właśnie.
dr Kamil Cichy
Myślimy. To też to jest. To jest praca cały czas na wysokim C i cały czas trzeba wysoko myśleć, cały czas współpracować z pacjentką. Praca z pacjentką ciężarną nie jest prostą pracą. Pacjentka ciężarna wymaga dodatkowego podejścia, większej empatii. Te rozmowy czasami są potem zaburzeń hormonalnych na różne tory. To trzeba to wszystko cierpliwie wytłumaczyć. To wszystko wymaga poświęcenia takiego intelektualnego i taka jest nasza praca. I to trzeba gdzieś odreagować. Nie może być przesyt. No jakby w sytuacji, gdzie brakuje lekarzy na rynku, to właściwie można nie wychodzić z gabinetu, to zawsze ktoś przyjdzie. Musi być gdzieś ta granica, muszą być, musi być zachowany zdrowy rozsądek. Po prostu w tym wszystkim tak uważam i to w każdej dziedzinie. Natomiast to, co pani mówi, to też jest taka smutna konstatacja, że to jest wina środowiska lekarskiego naszego, że my się goniliśmy przez lata. Tak jest, teraz nie, ale kiedyś to po prostu 8, 9, 10 dyżurów poprzez system padnie. Tak jak nie weźmiesz, to to było niepoważne. Ja bym nie chciał być taką pacjentką do nas 50m dyżurze nad ranem, kiedy ja już kończę, a ona wpada z jakimś ścieżką sytuacji.
Monika Rachtan
Panie doktorze przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa, Na co zwrócić uwagę, jak tą córkę przygotować? Albo jak 17 lat słucham tego podcastu i wybieram się za tydzień do ginekologa to tu. Jak się przygotować?
dr Kamil Cichy
Przede wszystkim wiedzieć jak wyglądają cykle miesięczny, kiedy był pierwszy, kiedy był ostatni. I druga sprawa czy występują choroby współistniejące? Znać historię chorób w rodzinie, szczególnie jeżeli chodzi tutaj o choroby piersi. I właściwie to wszystko. Resztę to musi pacjentka zobaczyć stając w lustrze, czy wszystko jej pasuje. Wiecie, czy nie ma nadmiernego owłosienia na twarzy, na piersiach, na brzuchu? Czy to jej przeszkadza? Takie rzeczy natomiast nic więcej. Resztę musi poprowadzić na tej pierwszej wizycie ginekolog.
Monika Rachtan
Czyli wszystko zależy od pana doktora.
dr Kamil Cichy
Trochę tak, dlatego, że pacjentka ma prawo w ogóle nie wiedzieć, co o co ma zapytać. Ta pierwsza wizyta to te najważniejsze informacje. To są te trzy rzeczy historia rodzinna, miesiączki i ten wygląd ciała. Resztę to musi poprowadzić ginekolog. To nie jest już kolejna wizyta w życiu. To jest nic. My tutaj musimy wyszukać tych potrzeb pacjentki, znaleźć ten temat, czy współżyje, czy nie współżyje, czy zamierza współżyć w najbliższym czasie. Ta historia profilaktyki zdrowotnej to wszystko. Musimy tak pokierować rozmowę, żeby.
Monika Rachtan
Pacjentka troszeczkę.
dr Kamil Cichy
Wtedy się otworzyła. Natomiast sama się myślę, że nie wiem, na ile 13 14 latka, jak i jak wyrazić swoje potrzeby. To jest niezwykle trudne jeszcze obcemu facetowi w gabinecie.
Monika Rachtan
Tak, to prawda, panie doktorze. Wiem, że z samorządowcem i partyjnym. Okej, w porządku. To ważna informacja w dzisiejszych czasach, szczególnie w tym czasie, kiedy jesteśmy, jesteśmy teraz, czyli przed wyborami jesiennymi. Panie doktorze i walczy pan o szczepienia przeciwko HPV? A ja zapytam, czy bardzo jest pan doktor wkurzony, kiedy przychodzi do gabinetu na nas z córką, proszą pana doktora o antykoncepcję i super, że proszą. Ale pan doktor wtedy mówi Słuchajcie dziewczyny, a wy jesteście zaszczepione przeciwko HPV. Nie, nie, nie. O co chodzi z tym HPV? Pan doktor tłumaczy, że to takie ważne i pytanie czy to jest refundowane? No i tak jest. No ale ta szczepionka, która jest refundowana, no to może niekoniecznie, może warto by było tą rozszerzoną. A jaki jest koszt? I wtedy pada ta kwota to jest kilkaset złotych z tego co się orientuję i ma to za drogo. My poprosimy tylko tą antykoncepcję. Bardzo Pan doktor wkurzony.
dr Kamil Cichy
Wkurzony nie, bo nie denerwuje się w pracy. Natomiast faktycznie staram się wytłumaczyć, jakie są korzyści. To po pierwsze mówię o tym wszystkim wielokrotnie, powtarzam, mówię, że ta mama może się też zaszczepić, jak nie ma przeciwskazań. Tak jakby cały czas próbuje edukować. Natomiast ja pracuję w bardzo małym środowisku, to jest prowincja i kiedy robimy wykłady na temat HPV w szkołach podstawowych, takich wiejskich, to po pierwsze frekwencja była znikoma, a jak już była, to padały też wyzwiska, że do czego ja namawiam, żeby co te córki nie robiły płatności. Ta szczepionka miała spowodować rozwiązłość seksualna. Tak bardzo ciężko wytłumaczyć o tym HPV. Naprawdę? To jest temat bardzo trudny. Natomiast ja właśnie jako samorządowiec mogę się pochwalić, że to też nie było proste, żeby wprowadzić, bo jako bezpartyjny to bardzo ciężko cokolwiek przepchnąć. Natomiast w Ustce, w której mieszkam nadmorskiej chłopcy dziewczynki są za darmo i koty też.
Monika Rachtan
Panie doktorze, to ja zapytam po co się szczepi dziewczynki i po co się szczepi chłopców? Właśnie, czy pan doktor mógłby teraz taki krótki wykład o HPV zrobić? Króciutko.
dr Kamil Cichy
HPV to jest wirus taki jak, powiedzmy podobny do opryszczki. Każdy może go złapać w swoim życiu. Jako 5 z 50 80 proc. z nas miało kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego. Najczęściej przenosi się drogą kluczową. No i większość z nas ma tego wirusa, ale on nie powoduje żadnych chorób. Jeśli jesteśmy zdrowi, zdrowo się otrzymałem, mamy zdrowy styl życia. Pewnie nasz organizm wyeliminuje tego wirusa w ciągu tam kilku lat. Natomiast są osoby, które są w ciągłym stresie, mają niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto czy inne obciążenie. No i wtedy ten wirus się rozkręca. Podobnie jak opryszczka. Jesteśmy przeziębienie, opryszczka się pojawia, przy czym HPV niestety jak się już pojawi to jest temat na dłuższą chwilę. No bo może spowodować po pierwsze zmiany nowotworowe. I tego się boimy najbardziej, ale też zmiany skórne w postaci cin, które są po prostu niedogodnością w miejscach intymnych, ale nie tylko w intymnych, bo też na skórze.
Monika Rachtan
I właśnie to nie jest tylko defekt kosmetyczny, estetyczny, ale to jest też coś, co może być bardzo uciążliwe.
dr Kamil Cichy
Może też definiować, jeśli się znajduje na szyjce macicy, gdzie ma się odbyć poród drogami natury czy cięciem cesarskim. No tutaj to to implikuje wiele problemów, a często właśnie ciąża jako okres osłabionej odporności może wyzwolić te HPV. Jest co chciałbym przekazać. HPV jest bardzo popularne, tak jak opryszczka. Każdy z nas miał z nim kontakt i żeby nie dopuścić do zmian nowotworowych czy właśnie nowych, możemy się po prostu zaszczepić.
Monika Rachtan
A co z tymi chłopcami?
dr Kamil Cichy
Bo jeśli chodzi o chłopców, to to HPV może wywołać raka prącia, odbytu albo twarzoczaszki. I po pierwsze, że jesteśmy nosicielami tego wirusa, więc jak nas się zaszczepi, to też rzadziej przekażemy to pacjentkom, kobietom i wówczas one będą chronione przed rakiem szyjki, a jednocześnie będziemy siebie.
Monika Rachtan
Panie doktorze, jeśli mogę, to chciałabym teraz przejść do starszych kobiet, ale jeszcze nie takich starych, bo tych właśnie, które zamierzają zostać matkami. Jakie braki edukacyjne dotyczą tej grupy pacjentek?
dr Kamil Cichy
No to jedziemy po kolei, Alfabetycznie. Przede wszystkim po raz kolejny brak znajomości cyklu miesiączkowego.
Monika Rachtan
Jejku, naprawdę to jest tak poważny problem?
dr Kamil Cichy
Pacjentki przychodzą, mówią, że się rok czasu starają i nie mogą zajść w ciążę. No i oczywiście dociekliwość doktora. Mieszkamy w rejonie nadmorskim, więc bardzo wielu mężów jest po prostu marynarzami, rybakami. Połowę czasu ich nie ma, więc proste pytanie to jak często odbywa się stosunek? Mąż przyjeżdża co 4 6 tygodni do domu. No i to jest roczne staranie się o dziecko. To już jest pierwsza sprawa, więc mamy etap edukacji. Druga sprawa to są sprawy cywilizacyjne, niestety, jak epidemia otyłości, cukrzyca, insulinooporność. Tutaj te wszystkie zmiany, które ciężko nawet wytłumaczyć pacjentce, że nie musimy tutaj za wiele nic robić. Wystarczy tylko zająć się swoim higieną życia i możemy doprowadzić do wystąpienia jajeczkowania. Czasami się spotyka z oburzeniem, że jak to dlaczego Pan mi lek nie pomaga? Jest wiele takich tematów, natomiast najczęstszy to brak znajomości cyklu.
Monika Rachtan
Jeszcze to, co pan doktor powiedział właśnie o tej higienie. Bardzo często o tym mówię, że to chorobą, którą lekarz można zdiagnozować w jedną sekundę, w momencie, gdy jeszcze nawet ta pacjentka w rejestracji stoi. To jest właśnie otyłość i nadwaga. I lekarze często pomijają ten problem, bo nie wiedzą jak rozmawiać z tymi pacjentkami. Albo im się nie chce, bo ile można mówić, żeby pani spadła? Ale tej pacjentce trochę pomóc. Bo mi się wydaje, że przebieg ciąży u kobiety, która masę ciała ma w normie i potem poród jest o wiele łatwiejszy niż w przypadku dziewczyn, które mają nadwagę.
dr Kamil Cichy
To już w ogóle to jest jak dojdziemy do ciąży. To zdecydowanie badania naukowe jasno mówią dieta śródziemnomorska mindfulness trzy razy w tygodniu po 50 minut wysiłku fizycznego w ciąży to jest podstawa, żeby się chronić przed projekcją, przed i innymi zaburzeniami typu nie łożyska. Wieloma innymi sprawami to jest w ogóle temat super. Prof. Nikola Idę z King's College. Świetne badania na ten temat prowadzi. Natomiast jeżeli chodzi o otyłość, no nie, mówienie pacjentce, że jest otyła. To trochę tak, jakby się śmiać. Dwójka alkoholików jest zabawny po pięćdziesiątce wódki. To jest to samo, jakby to jest choroba. Nie możemy sobie tego traktować po macoszemu. Możemy przecież dobierać słowa. Język polski jest tak bogaty, że to nie jest jak w angielskim, że tylko po prostu możemy powiedzieć, że podaż kalorii albo milion rzeczy możemy znaleźć, że ma pani za mało. Możemy tą rozmowę poprowadzić pytaniami jak często pani biega albo jak często pani iść na rowerze. Wiadomo, jak będzie odpowiedź Tak, ta pani otyła najczęściej ma problemy ze stawami, więc ją jeszcze boli, więc na pewno nie podejmuje aktywności fizycznej.
dr Kamil Cichy
No naprawdę można to w różny sposób zrobić. Natomiast no nie można tego tematu pominąć. No, to jest w ogóle niedopuszczalne, uważam. Często na wypisie z wizyty jest zmniejszenie masy ciała i dieta. Czy nie to terapia. I ja wysyłam do dietetyków, bo uważam, że od tego jest tylu wykształconych dietetyków, żeby prowadzili takie pacjentki dietą, terapią. Jeśli nic nie pomaga to w ostateczności zostaje operacja Beria tragiczny. Natomiast uważam, że bez podjęcia próby zmiany stylu życia to jest w ogóle pozbawione sensu.
Monika Rachtan
Panie doktorze, jeżeli jesteśmy przy temacie ciąży, to ja zapytam jeszcze o taki popularny temat, bo w Polsce cięcia się robi na życzenie i faktycznie jest ich sporo. Czy faktycznie jest tak, że kobiety sobie życzą tych cięć i lekarze się zgadzają? Czy tak dużo kobiet ma wskazania do cięcia cesarskiego.
dr Kamil Cichy
I czy lekarze się zgadzają? Ja się nie zgadzam. To powiem tak unikniemy cięć na życzenie. Natomiast to, co ja zauważam w swoim gabinecie, nie wiem, czy przez moją postawę w pracy przez tyle lat, czy czy tak jest po prostu coraz więcej dziewczyn chce porodu drogami natury, Chcą uniknąć cięcia. I to jest tendencja zauważam.
Monika Rachtan
A czy jest niebezpieczne?
dr Kamil Cichy
Oczywiście to jest tak, jest, to jest operacja jak każda inna, a nawet bym powiedział mniej ładne. Raczej polega na rozrywanie tkanek niż na takim chirurgicznym cięciu. Niestety może dojść do ciężkich powikłań, łącznie ze zgonem pacjentki. Na szczęście zdarza się to rzadko, bo dzisiaj medycyna jest tak świetnie rozwinięta, że możemy wiele rzeczy przewidzieć wcześniej i zastosować odpowiednie leczenie. Natomiast każda operacja po prostu może się nie udać.
Monika Rachtan
Powiedział pan doktor, że jest taki trend, że kobiety tylko wracają do natury, czyli nie chcą hormonu terapii, a wolą poród naturalny i chyba też częściej karmią piersią czy wiedzą, że to karmienie to nie tylko dobre dla dziecka, ale też dla nich, bo chroni je w jakimś stopniu przed zachorowaniem na raka piersi.
dr Kamil Cichy
Parę stopni temu chyba w badaniach naukowych było, że każde sumarycznie, sumując każde pół roku przedłużenie laktacji to jest 2% mniej szans na raka piersi. A populacji nie to chyba 20 30%. Spada ryzyko raka piersi poprzez laktacji.
Monika Rachtan
A pan doktor używa takiego argumentu zawsze.
dr Kamil Cichy
Zawsze natomiast jest coś takiego jak Europejska Karta Nowotworów i tam były to były robione te badanie faktycznie i ten wpływ tych estrogenów i tak dalej w ciąży i w laktacji jest mniejszy, więc mniej epatowania tym nieprawidłowościami. Wydłuża się, zmniejsza szanse na raka, ale nie tylko raka piersi, bo też są drobne badania. Natomiast minimalne ryzyko na raka jajnika również mniejsze ryzyko i są też drobne badania. Jeżeli chodzi o raka endometrium.
Monika Rachtan
Także warto.
dr Kamil Cichy
I to są badania nie tylko o takich młodych, zaraz po laktacji to badano. Pacjentki badano na przestrzeni całego życia, również po okresie menopauzy. Ale żeby to było długie badań.
Monika Rachtan
Panie doktorze, czy są jeszcze jakieś inne sposoby, żeby uchronić się przed rakiem piersi? Taki trochę kontrowersyjny temat, bo my wiemy, przynajmniej ja o tym wiemy. Myślę, że część pacjentów też o tym wie, że są pewne mutacje, które mogą nas dysponować do zachorowania na nowotwory. No i pojawiło się w mediach kilka lat temu chyba pojawił się taki temat właśnie prewencyjnych operacji, które mają uchronić przed zachorowaniem na nowotwór. Zapytam czy to ma sens, ale wcześniej może wrócę do tych prostszych metod.
dr Kamil Cichy
Tutaj ta metoda molekularna, zbadanie, czy jesteśmy nosicielami genu. Uważam, że jeśli ktoś w rodzinie miał nowotwór, to absolutnie wykonać i to też zalecam pacjentkom. Są pacjentki, których na to nie stać. Na szczęście na Pomorzu jest prof. Lubiński, w Szczecinie, który. Tam trzeba spełnić warunki w ramach badań naukowych i NFZ tu robi takie badanie.
Monika Rachtan
Czyli ważny adres. Jeżeli ktoś ma taki problem, to warto wyszukać poradni.
dr Kamil Cichy
Zawsze pacjentki dostajemy taką informację, jak nie, to można to po prostu zrobić nawet przy pomocy kuriera, który przywiezie pakiet do zbadania i niestety jest płatny. Jeśli by wystąpił nowotwór w rodzinie to jak najbardziej to jest pierwsza metoda. Druga metoda to jest samo badanie piersi po każdej miesiączce. Trzecia to jest badanie u ginekologa. Ale dla mnie najważniejsze to jest USG piersi i mammografię.
Monika Rachtan
Panie Doktorze, w Polsce od lat realizowany jest program badań profilaktycznych w kierunku raka piersi. Wydawać by się mogło, że ta informacja jest powszechna, bo ja pamiętam od lat. Do mojej mamy przychodziły listy z zaproszeniem i wydaje mi się, że nie wiem, co trzeba zrobić, żeby nie wiedzieć, że taki program jest. No ale okazuje się, że tylko 30% kobiet, trzydzieści parę się zmienia, trochę mniej. Teraz może to wróciło. Realizuję takie badania. Komu dedykowany jest ten program i kto może zrobić takie badanie i gdzie szukać informacji na temat tych badań?
dr Kamil Cichy
Jeśli chodzi o mammografię, to jest pomiędzy 50 69 lat. Natomiast ja tutaj cyfry się gubie, ponieważ w całej Unii Europejskiej, w krajach Unii Europejskiej taki konsensus medyczny jest jednak 45 75 ze względu na coraz częstsze występowanie raka piersi w społeczeństwie i tutaj w Polsce wciąż nie ma weryfikacji tego problemu. Czy to nastąpi? Tutaj to jest kwestia też polityki, funduszy w ochronie zdrowia itd. Natomiast zdecydowanie powinno być niżej 45 75. I ja to pacjentkom zalecam.
Monika Rachtan
Panie doktorze, a to takie busy, które które stoją przy różnych okazjach i akcjach, czy to jest dobre miejsce, żeby takie badanie wykonać?
dr Kamil Cichy
Każdy sposób na profilaktykę jest każdy i to jest badanie profilaktyczne, przesiewowe, screening, mammografia w mamom. Tam nie będzie 100% znalezisk, tam będzie o pewien wysoki procent łatwiej, łatwej dostępności i wysoki procent wykrycia. Natomiast takie badanie z mamą trzeba potwierdzić. Mammografię już diagnostyczną czy rezonansem w zależności co wyjdzie czy USG piersi. Natomiast uważam, że właściwie jest tak jak w moim środowisku prowincjonalnym. Tutaj ja bym na każdy odpust pod każdą parafią dał. Oczywiście, że to jest dobre miejsce, ale myślę, że społecznie mogło być to nieakceptowalne często wciąż natomiast uważam, że absolutnie tak. Podobnie cytologia.
Monika Rachtan
I. Panie doktorze, wiele tematów pomijamy, bo mamy tylko ograniczony czas. Ale zapytam teraz w imieniu pacjentek, czy w sytuacji, kiedy na tym wyniku badania przesiewowe profilaktycznego, czyli mammografii, pojawia się informacja, że jest konieczna dalsza diagnostyka obrazowa? Zazwyczaj w nawiasie jest, że wykonać badanie USG. I teraz pacjentka idziemy do przychodni i jak to wygląda? Ona teraz musi wziąć skierowanie czy do ginekologa, czyli odczekać te 2 miesiące, powiedzmy w kolejce, wziąć skierowanie. Jak to jest ułożone? Czy pan doktor powie kategorycznie dziewczyny, nie ma sensu, musicie iść i zrobić to USG prywatnie, bo to jest priorytetowe i każdy dzień ma znaczenie.
dr Kamil Cichy
Nie mogę powiedzieć, że muszą iść prywatnie, bo państwo zapewnia im bezpośredni dostęp do. Natomiast gdyby to dotyczyło mnie na drugi dzień w prywatnym gabinecie bez 2 dni. Kolejny problem. Po pierwsze trzeba się dostać do tego lekarza rodzinnego, żeby uzyskać skierowanie. Potem trzeba czekać W gabinetach na Narodowy Fundusz Zdrowia bardzo rzadko wykonują ginekolodzy USG piersi. Tak, to prawda. Więc nie ma jak.
Monika Rachtan
W ogóle.
dr Kamil Cichy
Sprzętu. Dokładnie. Nie mają głowicy np. liniowej do piersi, tak jakby i przy aparatach były z niej. I lekarz powie no fajnie, no ale to dam pani skierowanie. I to się dalej wydłuża i wydłuża. USG. Moglibyśmy naprawdę godzinami rozmawiać. Jestem zafascynowany tą technologią. Nie ma prostszej rzeczy do wykorzystania, tylko trzeba dobrych edukatorów i żeby te umiejętności cały czas szkolić. Mamy w Polsce naprawdę świetnych ultra rasistów. Ginekolog zarówno piersi, jak i płodu, który naprawdę wystarczy tylko chcieć i regularnie jeździć na te szkolenia. Dostęp jest prosty. Bardzo łatwo znaleźć taką zmianę w USG. Jeśli już coś wyjdzie w mammografii, to już w ogóle wiemy mniej więcej, gdzie jest zlokalizowana. Możemy ją oszacować i możemy zaproponować pacjentce w poradni ekologicznej, czy to będzie biopsja cienko igłowa grubość, głowa. Ma to liczne przyspieszyć ten proces diagnostyczny.
Monika Rachtan
Panie doktorze, aktorek czy rodziny ginekologa, zaprasza pan członków swojej rodziny do swojego gabinetu.
dr Kamil Cichy
Przychodzi czasami żona, czasami z moją pacjentką na profilaktyczne jakieś badania, cytologię. Praktycznie w tej chwili mężczyzna jest w ciąży, ale lekarzem prowadzącym jest jest dr Jacek Do Marcin, którego pozdrawiam i on tutaj sprawuje opiekę. Ja tylko doraźnie.
Monika Rachtan
Rozumiem. Czyli pan doktor nie będzie odbierał tego?
dr Kamil Cichy
Absolutnie nie, absolutnie nie. Będę po prostu z boku i tak będę zestresowana.
Monika Rachtan
Panie doktorze, chciałabym do tych starszych kobiet jeszcze.
dr Kamil Cichy
Tu trzeba wyłączyć ten czynnik emocjonalny w pracy, bo w pracy położnik ani może być pomocny. Tu trzeba być twardym, wyrachowanym, trzeba mieć bardzo dużą cierpliwość. Nie wyobrażam sobie, żebym taką cierpliwość osiągnął przy porodzie własnego dziecka. No, każde jakieś machnięcie w zapisie KTG, które może być w ogóle fizjologiczne. Ja po prostu będę zdenerwowany i całe otoczenie i personel będzie to widziało i też może przez to podjąć tę decyzję. Dlatego ja nie polecam absolutnie. Natomiast na pewno wykazuje się taką cierpliwością. Odpowiadam na wszystkie pytania, na składy kosmetyków, na wszystko także już jestem obeznany co do każdego składnika.
Monika Rachtan
Panie doktorze, jeżeli Pan doktor pozwoli, przejdziemy do tych starszych kobiet. Chciałabym zapytać jak menopauza wpływa na pracę całego organizmu kobiety? Bo wpływa.
dr Kamil Cichy
Oczywiście. Oczywiście tutaj jeżeli chodzi o menopauzę, to przede wszystkim brak tych hormonów, straganów, progesteronu. To one powodują, że wyłączają się takie neuro transmiter w mózgu albo się ogranicza ich prędkość. Tak jakby to wytłumaczyć. Neuro transmiter to jest taki kurier, który który przywozi z magazynu do nas do domu paczkę z ulubioną sukienką. I proszę sobie wyobrazić, że zamówiliśmy to wczoraj i przychodzi tydzień, drugi tydzień, trzeci tydzień. Taka już właśnie najważniejsza impreza w życiu właśnie minęła i tej sukienki nie było. I podobnie się dzieje właśnie w menopauzie. Zaczyna to wszystko denerwować te pacjentki. Zaczyna być brak energii, napędu życiowego, brak tlenu, brak serotoniny, tego hormonu szczęścia. Albo on jest, ale to spowolnione przekaźnik to powoduje, że zaczyna spadać nastrój. Wybuchy, gorące zmiany w osteoporoza, późniejsze złamanie szyjki kości udowej czy kompresyjne złamanie kręgów. Jakby tak skóra, włosy, zmarszczki, Jakby ginekologa jest tylko jedną małą ścieżką, która może w tym pomóc. Ale menopauza to jest problem ogólny, holistyczny.
Monika Rachtan
A zrobisz jeden krok. Czy menopauza może powodować depresję?
dr Kamil Cichy
Może. I to w bardzo dużym stopniu. Samo to już co powiedziałem. Ten kurier, który nie dojeżdża, to już jest pierwszy powód do tego, żeby powodować depresję. Ale proszę sobie wyobrazić, kiedy dochodzi jeszcze. Suchość pochwy i obniżenie narządu radnego, psucie relacji z partnerem, czesto ból przy stosunku, nietrzymanie moczu i nadpobudliwość, złe relacje z członkami rodziny. Menopauza też się nakłada często na czas, kiedy dzieci wysuwają z gniazda. To dodatkowo może spowodować, że ta kobieta czuje się totalnie niepotrzebna, tak jakby to dodatkowo pacjentka, która jest w okresie około menopauzy czy w menopauzie ginekolog nie może na nią patrzeć tylko pod kątem problemu ginekologicznego. Tu jest problem złożony. Ta depresja to jest. Wydaje mi się, że nawet bym powiedział, że częste, bo nawet jak oglądam pacjentki swoje, przecież zna mnie tyle lat i widzę, jak nawet ta wizyta przebiega zawsze i wchodzi ten moment, to jest zupełnie inna pacjentka, to jest zgaszona pacjentka, szara w cudzysłowie, bez tej werwy, bez tego błysku w oku. I tam już widać, że praktycznie te badania hormonalne są tylko potwierdzeniem, żebyśmy mieli na papierze, że już mamy do czynienia z menopauzą, bo to po prostu widać.
dr Kamil Cichy
I myślę, że tam po prostu ta depresja absolutnie tak mówi. Mówię ja, ja się cieszę, że ja nie jestem kobietą. Tyle razy przechodzić te zaburzenia hormonalne to jest naprawdę. Uważam, że i tu naprawdę potrzeba zrozumienia i tej edukacji, o czym mówiliśmy na początku.
Monika Rachtan
Panie doktorze, czy kobieta po menopauzie powinna pozostać pod kontrolą ginekologa? I jak często z takiej opieki ginekologa należy.
dr Kamil Cichy
Koniecznie raz do roku? Proszę pamiętać, że po menopauzie zwalnia się metabolizm. Tutaj ryzyko nowotworze nie rośnie. To jest podstawa. Nowotwory nie bolą. Jak już bolą, to już jest bardzo źle. Więc tutaj coroczna wizyta jak najbardziej tak. Jak mówiliśmy profilaktyczna mammografia, usg piersi, cytologia, badanie ginekologiczne, zapotrzebowanie hormonalne, zabezpieczenie przed utratą tego wapnia w kości to to jest wszystko. A jeszcze oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę fizjoterapeutę ginekologiczne, nietrzymanie moczu, poprawa jakości współżycia, zastosowanie metod ginekologii estetycznej, czasami laser, czasami wypełniacze, żeby ta jakoś współżycia była większa, żeby dalej mogła korzystać z pełni życia ze swoim partnerem. I wiele czynników jest tutaj koniecznie wręcz bym powiedział, że oczywiście każda pacjentka musi przechodzić co roku, ale ta pacjentka po menopauzie to tam się to po prostu górka problemów nawarstwia wyjątkowo szybko.
Monika Rachtan
Panie doktorze, jeszcze też jedną rzecz chciałabym zapytać, jeżeli pan doktor pozwoli, bo kobiety po menopauzie, kobiety, które tylko ich styl współżycia może i to nie tak negatywnie, tylko pozytywnie dzieją się różne rzeczy w ich życiu i czy one mogą się zakazić wirusem HIV i czy to jest częsty problem?
dr Kamil Cichy
Oczywiście, że wirusem HIV można się zakazić w każdej sytuacji kontaktu bez zabezpieczenia prezerwatywą i to też wiadomo. Prezerwatywa też nie jest stu procentach skuteczne. Oczywiście, że tak. Natomiast w gabinecie, których ja prowadzę, nie znam statystyk ogólnopolskich, ale mamy jeden przypadek, kiedy wirusa HIV na rok więcej nie mam i nie zawsze dotyczy to kobiet po menopauzie.
Monika Rachtan
Rozumiem, oczywiście jak najbardziej, tylko właśnie też chciałam zwrócić uwagę, że to zabezpieczenie, nawet kiedy już te zagrożenia tą ciążą nie maleje.
dr Kamil Cichy
To edukacja jest zawsze, edukacja jest zawsze tutaj jakby też dając też antykoncepcję tym młodym dziewczynom, to też jasno deklaruję zawsze, że tutaj to chroni tylko przed ciążą, czasami rozwiązuje problemy hormonalne, natomiast absolutnie tutaj i tutaj też zawsze tłumaczę, kiedy przechodzimy na hormonalną terapię zastępczą, że to tylko poprawia jej stan zdrowia, natomiast nie chroni przed chorobami, nie chroni przed niczym.
Monika Rachtan
Więc panie doktorze, moim zdaniem wykonywanie zawodu ginekologa wymaga od lekarza empatii. Z jednej strony pan doktor uczestniczy w tych najpiękniejszych momentach, kiedy rodzą się dzieci, pacjentki, pacjentki, ale z drugiej strony też są pewnie bardzo trudne sytuacje. I proszę mi powiedzieć, jak pan doktor sobie radzi w tej pracy i co stanowi największe wyzwanie dla pana doktora.
dr Kamil Cichy
Jeżeli chodzi o sympatię do nimi. Ocenię, czy ją posiadłem, czy nie. Tylko kto to jest? I jeżeli chodzi o porody, to ja się zawsze gorszą, ja zawsze. Nie to, że płaczę, bo rzadko płaczę. Ale to jest zawsze taki moment, że no dla mnie to jest w ogóle super sprawa to oglądać i tyle lat ile ja to widzę, to za każdym razem jest tak samo. Czasami dochodzi stres w sytuacjach kryzysowych, kiedy trzeba podjąć trudną decyzję, kiedy jest sytuacja na granicy życia i śmierci. No, tutaj włączają się inne zupełnie emocje. Jest taki wyrzut adrenaliny i tutaj nie ma czasu na to wzruszenie. I takie sytuacje są. Jak sobie radzę z tym? No, głównie to przede wszystkim chodzę na siłownię, żeby w ogóle wyrzucić z siebie też te emocje, bo to jest to, się nie da tego pilnować. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest psychoterapia, która. Pozwala na to, że.
Monika Rachtan
Lekarze chodzą na psychoterapię, chorują na.
dr Kamil Cichy
Nawet nie trzeba chorować, to po prostu, żeby umieć pracować z tymi emocjami. To jest trudne, To nie jest proste. Może. Nie wiem, czy to będzie takie szowinistyczne, czy nie, ale wydaje mi się, że kobietom łatwiej jest przeżywać emocje niż na. Tak mi się wydaje, bo jednak te.
Monika Rachtan
Hormony nas do tego przystosowują.
dr Kamil Cichy
Sam fakt macierzyństwa, którego ja nigdy nie przeżyję, to jest jedna sprawa. No i przede wszystkim taki luz, który tworzy się w życiu domowym. To jest podstawa. Zdrowy dom, zdrowa praca.
Monika Rachtan
Panie doktorze, a zapytam jeszcze, bo wszystkich moich gości o to pytam Jak rozumie pan doktor pojęcie humanizacji medycyny w aspekcie swojej specjalizacji? No właśnie.
dr Kamil Cichy
I w ogóle to jest pytanie, które, na które nie umiem odpowiedzieć, bo jak ja wybierałem studia, to ja wszystkim mówiłem, że idę na studia humanistyczne, na medycynę.
Monika Rachtan
To ciekawe dlaczego.
dr Kamil Cichy
Jest to tak jeden i ten biolog jest tylko metodą. Tak. Czy medycyna sama w sobie, biotechnologia itd to tylko środek do celu? To nie jest tak, że ja zawsze starałem się z pacjentkami być po partnersku, rozmawiać. Zawsze starałem się zrozumieć ich problem. Zawsze te pytania, które padały to rozumiem, ale dlaczego dopytywałem? Nigdy nie było tak, że podchodziłem surowo. Może zdarzyło się kilka razy, że o trzeciej w nocy na dyżurze nie byłem zbyt kontaktowy, Ale, ale Zawsze starałem się być jednak partnerem tej pacjentki w relacjach lekarz partner, a nie mniej jak i pan doktor. Także nigdy nie robiłem tej granicy w gabinecie. Zresztą pacjentki mogą to potwierdzić. On zawsze buduje taki luz na oczywiście na tyle, na ile się da z pacjentką, bo nie każda pacjentka sobie tego życzy. Natomiast w związku z czym temat humanizacji dla mnie jest, mnie nie dotyczy, natomiast wiem, bo sam też zdarzało się, że byłem pacjentem i wiem, że to jest duży problem. Po prostu jak ja słyszę, podejdzie.
dr Kamil Cichy
Podejdzie raczej kto podejdzie, ja podejdę, pani podejdzie, kto podejdzie to takie traktowanie. Brakuje jeszcze tylko takiego pastucha z prądem, żeby ten sznurek pacjentów szedł. No po prostu to. Ale to nie wiem z czego to wynika. No na pewno na studiach nas tego nie uczyli. Jest jakaś jakaś forma inteligencji emocjonalnej? Bo to, co się z domu wynosi, moim zdaniem te relacje.
Monika Rachtan
Panie doktorze, chyba bym chciał podsumować naszą dzisiejszą rozmowę. Teraz przejdziemy do takiego cyklu. Mam pytania od pacjentek, które zbieram z różnych grup. Oczywiście nie będę prosił o postawienie diagnozy pana doktora, bo to nie o to chodzi, ale chcemy też tutaj ukłon w stronę pacjentów zrobić odpowiedzi na te pytania. Natomiast, panie doktorze, bym chciał podsumować dzisiejszą rozmowę i ostatnie słowa. Najbardziej zapadło mi w pamięć, że kiedy my, kobiety szukamy lekarza ginekologa, to powinnyśmy szukać lekarza, który popatrzy na nas jak na człowieka i który będzie człowiekiem. I wtedy te wszystkie inne problemy edukacja, wstyd, wszystko, wszystko co się pojawia, One będą gdzieś tam, może będą się pojawiały, ale szybko będą rozwiązywane, bo będzie relacja człowiek człowiek, a nie pan doktor. I podejdzie, podejdzie. Tak, myślę, że to jest istotne. Czyli szukajmy lekarza, który będzie człowiekiem i który w nas zobaczy człowieka, a wtedy te wszystkie problemy kobiety zdrowia kobiecego uda się na pewno rozwiązać.
dr Kamil Cichy
Czego sobie i wszystkim życzymy.
Monika Rachtan
Panie doktorze.
dr Kamil Cichy
Bo też będziemy pacjentami.
Monika Rachtan
Bo jak dożyjesz, będziemy, też będziemy kiedyś pacjentami i niedługo pan doktor teraz będzie towarzyszył pacjentce. Pewnie. Pewnie tutaj kolega bardzo dobrze się państwem zaopiekuje, ale i wszyscy z tej opieki zdrowotnej korzystamy. Panie doktorze, więc to nie od naszych widzów, słuchaczy. Kilka dni temu straciłam ciążę. Lekarz mówi, że użytkowanie nie jest potrzebne i wszystko powinno się wyczyścić samo i trzeba czekać. Mam obawy, że coś się może stać I na jakie objawy zwrócić uwagę, kiedy znów będę mogła starać się o ciążę?
dr Kamil Cichy
Faktycznie, do 49 tygodnia ciąży staram się nie użytkować jeśli sporo ni w ogóle. Można stosować też prostego, ale samoistnie się powinno wszystko oczyścić. Natomiast kiedy tego nie wiemy, to nie powinno się nic wydarzyć. Bardzo mało jest dowodów naukowych na jakieś infekcje czy coś, co mogłoby w przyszłości spowodować komplikacje w zajściu w ciążę. Natomiast kiedy to nastąpi, nie wiemy. To, czego się trzeba obawiać, obawiać, to nadmiernego krwawienie. Tak, jeśli to krwawienie przekroczy pewną granicę, spowoduje omdlenie, będzie za duże. Musi wtedy taka pacjentkę trafić pod opiekę ginekologa i to już do szpitala.
Monika Rachtan
Czy ilość to za dużo? To ile?
dr Kamil Cichy
To duże skrzepy krwi, takie powodujące osłabienie. Znaczące? Tak, bo krwawienie będzie wzmożone tutaj w przypadku tej pacjentki. Natomiast no nie może być to krwotok jednorazowy. Natomiast kiedy może się starać o kolejną ciążę, jeśli nie ma innych przeciwwskazań medycznych, to od następnej miesiączki.
Monika Rachtan
Panie doktorze, wyciągnąłem spiralę hormonalną w zeszłym tygodniu. Ile musimy czekać za staraniem się o dziecko? Zero.
dr Kamil Cichy
Proszę się starać od razu.
Monika Rachtan
Czy nie trzeba robić żadnych badań?
dr Kamil Cichy
Domyślam się, że pacjentka przygotowując się do ciąży zrobiła sobie badania 3 miesiące przed wyjęciem spirali i zastosowała suplementację. Tak, bo tak zakładam. OK, to boli, bo każda antykoncepcja powinna się 3 miesiące wcześniej zakończyć wizytą ginekologicznym i przygotowaniem do ciąży. I wtedy po trzech miesiącach usuwamy wkładki. Można się starać.
Monika Rachtan
Panie Doktorze, staramy się z mężem o dziecko od dwóch lat. Wszystko wskazuje na to, że będzie konieczne in vitro. Jesteśmy z małej miejscowości, U nas nie wykonuje się takich rzeczy. Do tego koszty. Na razie robiliśmy wszystko na NFZ. Jest szansa na jakieś finansowanie tego in vitro i wszystkich tych badań. Jeszcze dopytam gdzie szukać?
dr Kamil Cichy
Niestety w Polsce in vitro, głównie prywatnie, są oczywiście samorządy, które dofinansowuje. Słupsk też. Faktycznie natomiast dostępność jest bardzo ograniczona. Jednak to samorządy robią ukłon w stronę tych par, ale też liczą się z własnymi kosztami. Na pewno większy, może więcej. I czasami też jest taka opcja, że takie pary nie mogą się zdecydować, gdzie chcą mieszkać, czy w tej małej miejscowości, a może zmienić życie. To polecam wtedy może Wrocław.
Monika Rachtan
Bardzo, bardzo miłe miasto, gdzie.
dr Kamil Cichy
Jest większa szansa na uzyskanie finansowania, natomiast nawet badanie nasienia coś takiego w ogóle nie funkcjonuje. Na Narodowy Fundusz Zdrowia.
Monika Rachtan
Miejmy nadzieję, że to się niedługo zmieni w naszym kraju. Trzymam kciuki. Panie Doktorze, jestem szóstym miesiącu ciąży. Poród ma być naturalny. Bardzo się boję. Czytam o pęknięciu krocza i stomii. Jak to było u was? To chyba pytanie do do grupowiczów, ale może Pan doktor coś na ten temat powie? Jak uniknąć tego pęknięcia? A jak już pęknę to co dalej? Zapisałam się do szkoły rodzenia, ale wydaje mi się, że to tylko teoria. Boję się, że po porodzie zostanę z tym wszystkim sama, z dzieckiem, raną i bólem.
dr Kamil Cichy
Po pierwsze nie ma czegoś takiego. Rutynowe nacięcie. To po pierwsze. To już od razu rozwinę ten temat, bo to jest temat, który też wałkujemy w gabinetach. Nie ma czegoś takiego jak rutynowe nacięcie krocza. Krocze nie powinno być nacinamy i wtedy pęka w miejscach najmniejszego oporu. I to jest drobne pęknięcie. Wówczas marna jest szansa na to, że będziemy mieli uszkodzenie zwieracza odbytu I jeszcze te stomii. To jest bardzo znikomy procent. Natomiast co można zrobić, żeby uniknąć tego pęknięcia? To jest fizjoterapia uro ginekologiczne w trakcie ciąży. To jest joga, to jest pilates, to są odpowiednie masaże. Tak, przy użyciu odpowiednich olejków to mamy w szóstym miesiącu, tak, z tego co pamiętam. Ma jeszcze czas na to, żeby się przygotować. To zminimalizuje jej ryzyko.
Monika Rachtan
Tylko skupienie się na sobie, trochę na swoim.
dr Kamil Cichy
Bo to jest ciąża właśnie, Bo trzeba się skupić na bardzo, być egoistycznym. To do tego też zachęcam pacjentki. To ma być pełnego pasji zdrowie. Jeśli matka będzie miała problem zdrowotny, to dziecko się nie wychowa w dobrostanie. To jest też sprawa też przyszłego wychowania dziecka. Więc tutaj zachęcam szkoły rodzenia. Czy tylko teorią są, Są różne szkoły rodzenia, Tak więc zachęcam do wybierania szkół rodzenia. Gdzie jest jednak fizjoterapeuta ginekologiczny, gdzie są jogini, gdzie są osoby, które zachęcają do aktywności fizycznej, bo to one powodują, że zmniejsza się ryzyko pęknięć i uszkodzeń podczas porodu i zwiększa też szanse w ogóle na skuteczność drogami natury. W ogóle to zachęcam do wyboru takich szkół rodzenia tutaj. Ja bym był spokojny.
Monika Rachtan
Panie doktorze, zatem następne pytanie A Pan Bóg już odpowiedział na to pytanie. Ale wróćmy, może wróćmy może do niego jeszcze właśnie jeżeli chodzi o pytanie tej pacjentki, Jakiś czas temu poprosiłam mamę, żeby poszła ze mną do ginekologa. Poznałam chłopaka, jesteśmy razem i chciałabym się na stałe zabezpieczyć, bo każdy seks to dla mnie duży stres, czy będzie okres czy nie. Ale mama powiedziała, że jestem za młoda na tabletki. Dodam, że mam 17 lat, mogę iść sama po tabletki i poprosić czy jest szansa na to, że lekarz mi zapisze coś taniego, bo raczej nie dostanę na nie pieniędzy od rodziców.
dr Kamil Cichy
17 latka musi mieć podwójną zgodę zgodnie z polskim prawem także tutaj sama jak przyjdzie nie dostanie takiej antykoncepcji. Jeżeli chodzi o dobór antykoncepcji, to musi być dobrany pod kątem bezpieczeństwa. To musi być szyte na miarę, to nie może być nic absolutnie przypadkowego. No i niestety czasami taka antykoncepcja dla tej akurat pacjentki może przekraczać jej możliwości finansowe.
Monika Rachtan
Rozumiem.
dr Kamil Cichy
Tutaj to jest trudny temat. Tak, niestety są kraje na świecie, gdzie antykoncepcja jest dostępna bez recepty i uważam, że w dzisiejszych czasach na tyle ona jest bezpieczna, że właściwie można by było niektóre rzeczy dopuścić do obiegu, nawet bez opinii lekarza. Natomiast czy to by nie spowodowało z kolei odwrotnego skutku, że pacjentki w ogóle by nie przychodziły?
Monika Rachtan
No właśnie, bo ta wizyta po antykoncepcję jest też pretekstem do profilaktyki, prawda? Pacjentka przychodzi, pan doktor zaprosi i wtedy, i wtedy to badanie się odbywa. Panie doktorze, bardzo dziękuję za to.
dr Kamil Cichy
Ja bardzo dziękuję.
Monika Rachtan
Bardzo mnie i również było bardzo miło. Bardzo dziękuję panu doktorowi. Bardzo dziękujemy Państwu za uwagę i do usłyszenia w kolejnym odcinku.
dr Kamil Cichy
Do usłyszenia.
Już w środę 7 czerwca br. opublikujemy drugi odcinek podcastu "Po pierwsze Pacjent”, prowadzonego przez Monikę Rachtan. Gościem będzie dr Kamil Cichy, ginekolog i położnik ze Słupska. Dr Cichy to nie tylko doświadczony lekarz, ale także aktywny edukator społeczeństwa.