Miniatura artykułu

Ścieżka chorego na czerniaka w NIO Warszawa

W maju po raz drugi z kamerą programu “Po pierwsze Pacjent” wybraliśmy się do Narodowego Instytutu Onkologii, aby sprawdzić jak wygląda ścieżka pacjenta, u którego zdiagnozowano zaawansowanego czerniaka. Tym razem odwiedziliśmy największy szpital onkologiczny w Polsce – Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie, a naszym przewodnikiem po Instytucie był prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w NIO Warszawa.

Co by było, gdybyś dowiedział się, że chorujesz na raka? Pewnie większość z nas nie zadaje sobie tego pytania, bo nikt nie chce mierzyć się z tak trudnym życiowym scenariuszem. Faktem jest jednak, że każdego roku, słowa lekarza: “Cierpi Pan/Pani na chorobę nowotworową” słyszy aż 170 tys. Polaków.

Czy są na to gotowi? Zapewne nie, ale właśnie w tym momencie muszą zmierzyć się z chorobą i jej konsekwencjami. Chorowanie na raka to nie tylko zmaganie się z bólem, ograniczenie sprawności, dotkliwe skutki leczenia, chorowanie na raka to także przejście przez ścieżkę chorego w systemie opieki zdrowotnej. To dostanie się do odpowiedniego lekarza, to szereg badań diagnostycznych, to wybranie właściwego ośrodka, to wybranie metody leczenia, to reagowanie na działania niepożądane terapii, to odpowiednie odżywianie, to szukanie możliwości leczenia w badaniach klinicznych, to czasem rezygnacja z pracy, to szukanie wsparcia socjalnego, to wiele trudnych decyzji dot. naszego zdrowia i życia, ale także życia naszych najbliższych.

Kiedy słyszy się diagnozę: nowotwór, większość zapyta: jak długo będę żył? I to jest oczywiście zasadne pytanie, ale warto zapytać jeszcze: jak moje życie z chorobą będzie wyglądało, co mogę zrobić, aby lepiej przygotować się do leczenia, aby mieć szansę na wyleczenie choroby nowotworowej?

Niewiele jest miejsc, w których można znaleźć odpowiedź na to pytanie, dlatego przygotowaliśmy reportaż ukazujący ścieżkę chorego z zaawansowanym czerniakiem. Aby pacjent, który jest na początku drogi wiedział, co czeka go w kolejnych krokach diagnostyki i leczenia. Z naszego materiału dowiecie się na czym polega diagnozowanie czerniaka, co dzieje się z materiałem, kiedy trafia do laboratorium, jacy specjaliści zajmują się chorym na czerniaka, jakie nowoczesne terapię może otrzymać chory z zaawansowaną chorobą nowotworową.

W Polsce rocznie rozpoznaje się ponad 4 tys. nowych zachorowań na czerniaka. Należy jednak podkreślić, że nowotwór wykryty we wczesnym stadium rozwoju jest zazwyczaj całkowicie wyleczalny, dlatego tak istotne jest, aby pamiętać o regularnej kontroli znamion pojawiających się na powierzchni skóry.

Niestety część chorych, u których zdiagnozowano złośliwy nowotwór, jakim jest czerniak, wymaga dodatkowego leczenia, czy to leczenia uzupełniającego, czy też terapii systemowej. W przypadku pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową, jeszcze kilka lat temu, świat medycyny nie miał zbyt wiele do zaproponowania, dziś lekarze dysponują wieloma refundowanymi, nowoczesnymi terapiami, a leczenie jest szyte na miarę i indywidualnie dopasowywane do potrzeb pacjenta.

Ścieżka pacjenta chorującego na czerniaka zazwyczaj rozpoczyna się w gabinecie dermatologa lub chirurga onkologa. To właśnie ci specjaliści zajmują się “usuwaniem znamion”. Tak naprawdę lekarz “usuwający znamię” wykonuje u pacjenta tzw. biopsję wycinającą. Polega ona na całkowitym wycięciu podejrzanej zmiany, a następnie przekazania jej do badania histopatologicznego. Następnie materiał trafia do rąk lekarza patomorfologa, który wykonuje badanie, które pozwala stwierdzić, czy w materiale znajdują się komórki czerniaka. Pamiętajmy, że nie każdy nowotwór skóry musi okazać się czerniakiem. Istnieje wiele innych, częstych nowotworów skóry, które są szczególnie częste u osób narażonych na nadmierne promieniowanie słoneczne.

W naszym reportażu zaglądamy do Zakładu Patomorfologii, a następnie do Zakładu Diagnostyki Genetycznej i sprawdzamy co dokładnie dzieje się w czasie takich badań. Lekarz opowiada nam o najczęstszych mutacjach genetycznych występujących w komórkach czerniaka oraz pokazuje jak wygląda, na co dzień niedostępna dla pacjentów pracownia i jakie ultranowoczesne aparaty pomagają specjalistą w postawieniu ostatecznego rozpoznania.

Kiedy pacjent uzyskuje kompleksową diagnozę podejmowana jest decyzja o dalszym leczeniu. Na konsylium wielospecjalistycznym spotykają się lekarze różnych specjalności, ale także pacjent i koordynator, aby ustalić najlepszą dla chorego ścieżkę leczenia. O tym jakie leczenie może otrzymać chory, jak wygląda podawanie leków i kto opiekuje się pacjentami w Narodowym Instytucie Onkologii dowiecie się oglądając nasz reportaż, który powstał we współpracy z ekspertami, stąd macie pewność, że czerpiecie informacje z rzetelnego i sprawdzonego źródła.

Inne porady

Ścieżka chorego na czerniaka w NIO Gliwice

00:00:00